«Βασιλιάς» στο Σακραμέντο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο! Ο Έλληνας σούπερ σταρ επέστρεψε… αγριεμένος μετά από απουσία τριών αγώνων έβαλε στα καλάθια τους Κινγκς και οδήγησε τους Μπακς στη νίκη με  133-124. Ο Greek Freak γέμισε τη στατιστική του με 46 πόντους, 2/2 τρίποντα, 17/26 δίποντα και 6/7 βολές, καθώς επίσης 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Το Σακραμέντο, που μπήκε στον αγώνα ως δεύτερο στη Δύση (40-27), είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο και έκλεισε με 62-53. Ωστόσο το Μιλγουόκι με ένα επί μέρους 25-37 στο τρίτο δωδεκάλεπτο πέρασε μπροστά (87-90) και υπερασπίστηκε το προβάδισμά του ως το τέλος.

Πέραν του ηγέτη της ομάδας, το καλύτερο φετινό του ματς έκανε ο Κρις Μίντλετον με 31 πόντους και 9 ασίστ, ενώ 23 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε ο Μπρουκ Λόπεζ. Με αυτή τη νίκη τα «ελάφια» εδραίωσαν τη θέση τους στην κορυφή του ΝΒΑ με 49-19.

Για τους γηπεδούχους, που υποχώρησαν τρίτοι στη Δύση, ο NτιΆαρον Φοξ είχε 35 και ο Κέβιν Χέρτερ 28 πόντους, ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις έκανε τριπλ-νταμπλ με 23 πόντους, 17 ριμπάουντ και 15 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-27, 62-53, 87-90, 124-133

Ο Μπρουκ Λόπεζ όρμησε στον Τρέι Λάιλς

Ο αγώνας των Κινγκς με τους Μπακς είχε κριθεί (124-133), με λίγα διαδικαστικά δευτερόλεπτα για το τυπικό τέλος. Ο Τρέι Λάιλς σε μια εντελώς αψυχολόγητη ενέργεια πρώτα έκανε φάουλ στον Γιάννη Αντετοκούνμπο και στη συνέχεια των απώθησε.

Ο Greek Freak μπορεί να έμεινε απαθής, αλλά η κίνηση του παίκτη των γηπεδούχων έκανε έξαλλο τον Μπρουκ Λόπεζ, που όρμησε στον άσο του Σακραμέντο και απειλήθηκε σύρραξη. Οι δύο παίκτες χωρίστηκαν από τους πάγκους και οι διαιτητές απέβαλαν αμφότερους για τα εναπομείναντα 15,4”.