Δεν ήταν “άλλο ένα ματς”. Δεν ήταν ένα απλό παιχνίδι. Ήταν μία μπασκετική ονείρωξη, με τον Νίκολα Γιόκιτς και τη Σερβία να υποδέχονται τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και την Ελλάδα σε μία μεγαλειώδη μονομαχία στη Σταρκ Αρένα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Σε μια μονομαχία που δεν αποκλείεται και θέλουμε πολύ να ξαναδούμε στον τελικό του EuroBasket 2022.

Στο φινάλε της βραδιάς η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς πήρε ην νίκη (100-94) και ανέβηκε στο 2-3, με εκείνη του Δημήτρη Ιτούδη να μην ενθουσιάζει, αλλά να παλεύει χωρίς τους Παπαπέτρου – Παπαγιάννη, να χάνει τον Κώστα Αντετοκούνμπο, να έχει σπουδαία διαστήματα σε μία έδρα-κόλαση, να στέλνει το ματς στην παράταση και να δείχνει τη δυναμική και τον χαρακτήρα της απέναντι σε όλους και σε όλα.

Ο Γιάννης (40 πόντοι που φυσικά συνιστούν ρεκόρ καριέρας με την Εθνική, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 40 λεπτά) ήταν καταπληκτικός, ονειρικός, φαντασμαγορικός, όμως ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν αυτός που πανηγύρισε την νίκη (29 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ) σε μια βραδιά βγαλμένη από μπασκετικό όνειρο, σε μια βραδιά που θα μπορούσε να είναι σενάριο ταινίας του Χόλιγουντ. Σε μια βραδιά που θα θυμόμαστε για πάντα.

Η πεντάδα και η πρώτη στόχευση

Με τους Καλάθη, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Γιάννη και Κώστα Αντετοκούνμπο άνοιξε το ματς ο Ιτούδης, που έστειλε από την πρώτη κιόλας φάση παγίδα στον Γιόκιτς! Και τι έγινε; Ο Γιάννης και ο Κώστας έκαναν ένα show απίθανων καρφωμάτων, για να κρατήσουν την Ελλάδα κοντά στο σκορ πριν ο Ντόρσεϊ βάλει τρίποντο για το 15-15 στο πέμπτο λεπτό ενός συγκλονιστικού αγώνα.

Ο Παπανικολάου σκόραρε από τη γωνία για το 17-18, όσοι έβλεπαν το ματς παρακολουθούσαν ένα πραγματικά σπουδαίο ντέρμπι, με τον Αγραβάνη να σκοράρει σημαντικό τρίποντο για το 26-25 στο 9′, αλλά τον Σλούκα να βιάζεται στο φινάλε της περιόδου και να δίνει στον Γιάραμαζ την ευκαιρία να σκοράρει μακρινό σουτ για το 31-25.

Η επίθεση των Σέρβων πετούσε φωτιές, οι συνεργασίες τους ήταν αυτοματοποιημένες, γι’ αυτό κι ο Ιτούδης έριξε αμέσως τον Γιάννη στο ματς στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Στο 37-28, με 8:13 για το ημίχρονο, η Έλληνας προπονητής κάλεσε timeout και λίγο μετά είδε τον Κώστα Αντετοκούνμπο να τραυματίζεται και να αποχωρεί στον πάγκο μετά από ένα εντυπωσιακό hustle play.

Ο Θανάσης είχε… δοκάρι από τη γωνία στο 15′, με την μπαλα να μένει στην Ελλάδα και τον Elevator να βάζει το δεύτερο σουτ για το 40-38, τον Γιάννη να κερδίζει στη συνέχεια αντιαθλητικό, να βάζει δύο βολές για το 40-40 και να βλέπει τον Σλούκα να γράφει το 40-43 με σουτ από την κορυφή. Τι ματς γινόταν στο Βελιγράδι, τι απίθανη παράσταση από δύο σπουδαίες ομάδες που εύχονταν απλώς να μείνουν υγιείς.

Με τον Γιόκιτς να παίρνει φάσεις απέναντι στον Γιάννη και τον Θανάση και με τον Λούτσιτς να σκοράρει τρίποντο από τη δεξιά γωνία, η Σερβία έχτισε ένα καλό προβάδισμα (51-42) τρέχοντας σερί 11-0, για να γράψει ο Θανάσης με κάρφωμα το 51-44 του ημιχρόνου στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν 16/27 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 4/5 βολές και 17 ασίστ για επτά λάθη.

Χωρίς Κώστα στο β’ μέρος

Με τον Κώστα Αντετοκούνμπο εκτός αγώνα εξαιτίας ενός ερεθισμού στον επιγονατιδικό τένοντα του δεξιού ποδιού, ο Ιτούδης ξέμεινε από σέντερ. Αναγκάστηκε να παίξει με τον Θανάση στο πέντε και είδε την ομάδα του να κυνηγάει συνεχώς. Λάθη του Ντόρσεϊ έδωσαν έξτρα επιθέσεις στους γηπεδούχους, Γκούντουριτς και Ντόμπριτς πρόσφεραν σημαντικές λύσεις για το 67-60 στο 28′ και ο Θανάσης δέχθηκε τεχνική ποινή για φλόπινγκ στα 92″ πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, με αποτέλεσμα να φτάσει τα τέσσερα φάουλ.

Με τον Σλούκα να μη βοηθάει, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 70-63 χάρη σε καλάθι του Μιλουτίνοβ στην εκπνοή. Και όμως, τίποτα δεν είχε κριθεί. Ο Γιάννης μπήκε με πέντε σερί για το 72-68, όμως η επίθεση δεν λειτουργούσε καλά. Αγραβάνης και Σλούκας δεν έβρισκαν στόχο σε ελεύθερα σουτ από τις γωνίες, ο Λούτσιτς σκόραρε για το 79-70 στο 35′ και εκεί όλα έδειχναν ανάποδα για την Ελλάδα.

Θανάσης και Γιάννης μείωσαν όμως στους τρεις (79-76), ο Ντόρσεϊ σπατάλησε την ευκαιρία για την ισοφάριση στο 37′, ο Γιόκιτς έβαλε βολές για το +5, ο Greek Freak αστόχησε σε καλό σουτ για τρεις και ο ΑΠΙΘΑΝΟΣ Γιάραμαζ έγραψε το 84-76 που έμοιαζε να κρίνει τον αγώνα στα 2:09. Ακολούθησαν τρελά σουτ από Γιόκιτς και Θανάση, απίστευτο τρίποντο του Ντόρσεϊ για το 87-87 στα 11.5″ και το πρώτο άστοχο σουτ του Γιάραμαζ για να πάει αυτό το επικό ματς στην παράταση.

Λούτσιτς και Γιόκιτς έκαναν το 93-89 με μεγάλα καλάθια, ο Λαρεντζάκης βρήκε σίδερο σε ελεύθερο τρίποντο από τη δεξιά γωνία και ο Γιόκιτς έδωσε αέρα έξι πόντων στους Σέρβους, 2:54 πριν από το φινάλε. Ο Γιάννης έφτασε τους 40 για το 95-92 στο 43′, όμως η απουσία ενός κορμιού για τον Γιόκιτς έπαιξε καταλυτικό ρόλο για να πάρουν οι Σέρβοι το ματς μέσα σε μία κολασμένη, αλλά άκρως μπασκετική ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Λίστσκα, Καστίγιο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-25, 51-44, 70-63, 87-87 (κ.α.), 100-94

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Γκούντουριτς 5 (1), Γιάραμαζ 15 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Γιόκιτς 29 (9/13 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Κάλινιτς 6 (6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λούτσιτς 14 (2), Νταβίντοβατς, Ντόμπριτς 1 (0/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα, Μαρίνκοβιτς 9 (1), Μίτσιτς 9 (2), Μιλουτίνοβ 12 (4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Γιάννης Αντετοκούνμπο 40 (12/18 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/14 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντόρσεϊ 16 (4/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λαρεντζάκης (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 5 (1), Κώστας Αντετοκούνμπο 6 (3/3 δίποντα), Θανάσης Αντετοκούνμπο 12 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Κασελάκης, Λούντζης, Σλούκας 2 (6 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Σερβίας: 25/46 δίποντα, 11/20 τρίποντα, 17/26 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 9 επιθετικά), 25 ασίστ, 18 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 24/40 δίποντα, 13/25 τρίποντα, 10/14 βολές, 39 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 14 επιθετικά), 26 ασίστ, 20 λάθη, 13 κλεψίματα, 4 μπλοκ