Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε σε ένα ακόμα παιχνίδι με «δύο πρόσωπα» και γνώρισε την ήττα στο ΣΕΦ από τη Φενέρμπαχτσε με 76-71 και αποχαιρέτησε και μαθηματικά την είσοδο στην οχτάδα.

Με τους Κουφό, Βεζένκοβ, ΜακΚίσικ, Τζένκινς και Σλούκα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Κάκιστη αρχή από τους «ερυθρόλευκους» με απανωτά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και μεγάλη αστοχία, με τη Φενέρ αρχικά να ξεφεύγει στο 0-8 και στη συνέχεια να φτάνει στο +12 (2-14), στο 5’. Η τραγική αστοχία των Πειραιωτών συνεχίστηκε, παίρνοντας σκορ από κάποια επιθετικά ριμπάουντ, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στο +13 (7-20), στο 8’. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Κοκόσκοφ ήταν άστοχοι, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να μειώνουν στο 11-20.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός έβαλε και τα λάθη του στην… εξίσωση, με τη Φενέρ να τα τιμωρεί και να φτάνει στο +14 (17-31), στο 14’. Ερχόμενος από τον πάγκο, ο Λαρεντζάκης έδωσε ενέργεια και σκορ από την περιφέρεια, αλλά η διαφορά δεν έπεφτε σε μονοψήφια τιμή (25-35). Ωστόσο, δεν είχε κανέναν συμπαραστάτη και με την άμυνα των Πειραιωτών να ήταν απογοητευτική, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το «πάρτι» τους μέσα στη ρακέτα, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +18 (25-43), με τις βολές του Σπανούλη να διαμορφώνουν το 27-43 του πρώτου ημιχρόνου.

Ανέβηκε στο β’ ημίχρονο

Άλλο πρόσωπο από τον Ολυμπιακό στην αρχή του δεύτερου μέρους. Πιο συγκεντρωμένος στην άμυνα, με περισσότερη κυκλοφορία της μπάλας που έδινε σωστές επιλογές και με τον Βεζένκοβ να «ζεσταίνεται» στην περιφέρεια, έκανε ένα επιμέρους σκορ 12-2 (39-45), μέχρι το 24’. Εκεί, ένα αντιαθλητικό φάουλ του Βούλγαρου φόργουορντ έκοψε τον ρυθμό των «ερυθρόλευκων», με τον Πιερ να απαντά για τη Φενέρ με ένα δικό του 6-0 (39-51), στο 26’. Οι Σλούκας και Πρίντεζης κουβάλησαν επιθετικά τους Πειραιώτες στα τελευταία λεπτά, αλλά οι Τούρκοι έβρισκαν λύσεις και έτσι έκλεισαν την τρίτη περίοδο με μία διαφορά ασφαλείας (49-58).

Χωρίς να το… καταλάβει ο Ολυμπιακός, η Φενέρ έκανε ένα 5-0 στην αρχή της τέταρτης περιόδου για το +14 (49-63). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η τουρκική ομάδα είχε ψυχολογία, με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν εύκολα λάθη και έτσι η διαφορά να ξεφεύγει στο +17 (53-70), στο 36’. Εκεί, οι παίκτες του Κοκόσκοφ χαλάρωσαν, με τους Λαρεντζάκη και Ζαν-Σαρλ να μην τα παρατούν και να μειώνουν αρχικά στο -6 (66-72) και ακόμη και στο -3 (71-74), με τις βολές του Ντε Κολό στο τέλος να διαμορφώνουν το 71-76.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 27-43, 49-58, 71-76

Δείτε όλες τις  τελευταίες Ειδήσεις από την  Ελλάδα και τον  Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο  Radar.gr.