Στο βάθρο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος 24ωρου τρεξίματος ανέβηκε ο Φώτης Ζησιμόπουλος, ο οποίος κατέκτησε τη δεύτερη θέση στη διοργάνωση που έγινε στην Ταϊπέι.

Ο Φώτης Ζησιμόπουλος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο διανύοντας απόσταση 292 χιλιομέτρων. Κατά τη διάρκεια του αγώνα, ο 41χρονος δρομέας της ΓΕ Αγρινίου βρισκόταν πάντα στις θέσεις των μεταλλίων.

Με αυτή την επιτυχία ο Φώτης Ζησιμόπουλος έγινε ο δεύτερος Έλληνας μετά τον Γιάννη Κούρο που κατακτά μετάλλιο στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Ο αθλητής που γυμνάζεται με τον Δημήτρη Κασίμη πριν από δύο μήνες είχε καταφέρει να κατακτήσει την πρωτιά στο Σπάρταθλον.

Όσον αφορά τον αγώνα στην Ταϊπέι, ο Αλεξάντρ Σορόκιν διατήρησε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή στη διοργάνωση καλύπτοντας μέσα σε 24 ώρες 301,8 χιλιόμετρα.

Η τριάδα των ανδρών που ανέβηκαν στο βάθρο:

1. Αλεκσάντρ Σορόκιν (Λιθουανία) 301,8 χλμ.

2. Φώτης Ζησιμόπουλος (Ελλάδα) 292 χλμ.

3. Αντρίι Τκάτσουκ (Ουκρανία) 284 χλμ.

Στην πέμπτη θέση της γενικής κατηγορίας και πρώτη στις γυναίκες τερμάτισε η Νακάτα Μίχο από την Ιαπωνία, η οποία διήνυσε απόσταση 270 χιλιομέτρων.