Ο τερματοφύλακας του Μαρόκου, Γιασίν Μπόνο, απέκρουσε δύο εκτελέσεις στη διαδικασία των πέναλτι και οι Αφρικανοί επικράτησαν με 3–0 της Ισπανίας, φθάνοντας σε μία ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά του εφετινού Μουντιάλ, ύστερα από 120 λεπτά χωρίς κάποιο τέρμα στην αναμέτρηση.

Ο Γιασίν Μπόνο ήταν ο απόλυτος ήρωας του Μαρόκου, αφού με δύο επεμβάσεις στη διαδικασία των πέναλτι «υπέγραψε» τη νίκη με 3–0 και την πρόκριση στους «8» του Μουντιάλ, στον αγώνα με αντίπαλο την Ισπανία.

Ο Πάμπλο Σαράμπια που εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή στο 119’ για τα πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι (είχε δοκάρι και στην τελευταία φάση της παράτασης) και στη συνέχεια, ο γκολκίπερ της Σεβίλλης «είχε»… απάντηση στις προσπάθειες των Κάρλος Σολέρ και Σέρχιο Μπουσκέτς.

Πλέον, το Μαρόκο περιμένει τον νικητή του αποψινού αγώνα ανάμεσα στην Πορτογαλία και την Ελβετία (21:00) ώστε να μάθει τον αντίπαλο στα προημιτελικά του προσεχούς Σαββάτου (10/12, 17:00).