Μουντιάλ 2022: Αργεντινή-Γαλλία 4-2 στα πέναλτι και ο Μέσι στον θρόνο του!

Ο Μέσι στον θρόνο του

Λιονέλ Μέσι: Η Αλ Χιλάλ του προσφέρει υψηλότερο συμβόλαιο από αυτό του Ρονάλντο στην Αλ Νασρ

Η Αργεντινή είναι η επίσημη πρωταθλήτρια απέναντι στην Γαλλία στο Μουντιάλ 2022.

Στην κανονική διάρκεια ο αγώνας έληξε 2-2 με την Αργεντινή να κυριαρχεί για 80 λεπτά, να προηγείται με πέναλτι του Μέσι και γκολ του Ντι Μαρία και να περιμένει τη στέψη μέχρι να έρθει σε ένα δίλεπτο ο Εμπαπέ για να ξαναβάλει τη Γαλλία στη διεκδίκηση.

Στην παράταση ο Μέσι έκανε το 3-2 για να απαντήσει ξανά ο Εμπαπέ για το 3-3 με πέναλτι και ιστορικό χατ-τρικ. Σε έναν από τους συγκλονιστικότερους τελικούς που έμελλε να κριθεί στα πέναλτι. Εκεί όπου η Αργεντινή τα έβαλε όλα, η Γαλλία έχασε δύο και ο Λιονέλ Μέσι έχει πια τα πάντα.

Ο Λιονέλ Σκαλόνι είχε αλλαγή της τελευταίας στιγμής με τον Ταλιαφίκο στη θέση του Ακούνια και επέλεξε τον Ντι Μαρία βασικό σε σχηματισμό 4-3-3. Ενώ ο Ντιντιέ Ντεσάν με τον Ζιρού κανονικά στην ενδεκάδα δεν άλλαξε το σύνηθες 4-1-2-3 με Εμπαμπέ, Ντεμπελέ και Ζιρού στην επίθεση.