Τι και αν ήταν πίσω στο σκορ με 16 πόντους διαφορά (26-40) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου! Τι και αν στο πρώτο μισό του αγώνα το μπάσκετ δεν θύμιζε καθόλου… Παναθηναϊκό! Οι «πράσινοι» όχι μόνο δεν τα παράτησαν αλλά παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο παίζοντας τρομερό μπάσκετ!

Με τον Κώστα Σλούκα να πραγματοποιεί άλλη μια ηγετική εμφάνιση (18π., 8ασ., 4ριμπ., 2κλ.) και με εξαιρετικές άμυνες, τον Κέντρικ Ναν να σκοράρει όποτε χρειαζόταν (22π.) και τον Μήτογλου να έχει double double (19π., 10ριμπ.) ο Παναθηναϊκός επέβαλλε τον νόμο του ΟΑΚΑ και διατήρησε ολοζώντανο τον στόχο.

Το παιχνίδι: Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα
Η Μπαρτσελόνα όχι μόνο αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό, αλλά δεν σταμάτησε να «τιμωρεί» την κακή άμυνα των «πρασίνων» στο low post, κυρίως με τους Γιαν Βέσελι και Τζαμπάρι Πάρκερ, οι οποίοι τελείωναν φάσεις με πανομοιότυπο τρόπο. Αποτέλεσμα; Οι «μπλαουγκράνα» να βρεθούν στο +8 (11-19) έχοντας επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους στο παιχνίδι! Οι γηπεδούχοι τα είχαν βρει (πολύ) σκούρα ωστόσο η «αφύπνιση» του Κέντρικ Ναν (9π.) ήταν εκείνη που έφερε τα πάνω-κάτω στο ματς κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 20-23 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Μάλιστα το επιμέρους σκορ έφτασε και στο 13-4 για λογαριασμό της ελληνικής ομάδας παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ με 24-23 στο 11′. Όμως αντί να εντείνει ρυθμό και να εκμεταλλευτεί το «μομέντουμ» που είχε χτίσει, η Μπαρτσελόνα έγινε… υπερηχητική στο κλειστό του ΟΑΚΑ και ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος κάνοντας παράλληλα το ένα λάθος (είτε αμυντικό, είτε επιθετικό) μετά το άλλο. Κάτι που αποτυπώθηκε από ένα τρομερό 17-0 (!!) των Ισπανών με το οποίο έστειλε τον δείκτη του σκορ στο +16 (26-40) στο 16′.

Ένα, αν μη τι άλλο, εφιαλτικό πεντάλεπτο για την ομάδα του Αταμάν και στις δύο πλευρές του παρκέ. Η Μπαρτσελόνα παρέδωσε μαθήματα απλού και αποτελεσματικού μπάσκετ, πήρε σκορ απ’ όλους τους παίκτες αλλά εκείνος που είχε κάνει την (μεγαλύτερη) διαφορά ήταν ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ. Έκτοτε οι «μπαλουγκράνα» είχαν πάρει το μομέντουμ και κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα σε διψήφια διαφορά έως και το τέλος του ημιχρόνου (34-46). Ένα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός είχε 12/218 δίποντα αλλά μόλις 1/8 τρίποντα, όπως επίσης 7/9 βολές, 9-4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα και 10 λάθη. Ενώ την ίδια ώρα η Μπαρτσελόνα 17/26 δίποντα (!), 3/9 τρίποντα, 3/5 βολές, 10-7 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 λάθη.

Η ενέργεια που έλειπε από τον Παναθηναϊκό στην άμυνα εμφανίστηκε στην 3η περίοδο, όταν με ένα επιμέρους 9-2 κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι μετατρέποντας το -12 (38-50) του 21′ σε -5 (47-52 στο 25′) δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Και δεν έμεινε εκεί η ελληνική ομάδα. Με εξαίρεση τον Γιαν Βέσελι, ο οποίος ήταν ο παίκτης που προσπαθούσε να κρατήσει το προβάδισμα της Μπαρτσελόνα με σουτ από τα 4-4.5 μέτρα, οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι επιθετικοί στην άμυνα παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ με 56-54 έχοντας φτάσει το επιμέρους σκορ στο 17-4!

Η 3η περίοδος έκλεισε με την Μπαρτσελόνα να έχει βραχέα κεφαλή (60-61) αλλά με το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου να ήταν 26-15 υπέρ της ελληνικής ομάδας. Ο Κώστας Σλούκας έκανε τα… πάντα στο παρκέ και μάλιστα ήταν από τους καταλύτες στην άμυνα των «πρασίνων» που είχε κάνει και τη διαφορά στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Ο Παναθηναϊκός είχε 8 ασίστ για 2 λάθη στο 3ο δεκάλεπτο και ήταν και το στατιστικό που είχε… πρωταγωνιστήσει για να γυρίσει παιχνίδι.

Δύο σερί τρίποντα από τους Μήτογλου και Σλούκα και ένα καλάθι του αρχηγού έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +4 (70-66 στο 33′) αλλάζοντας πλήρως το μομέντουμ του ματς! Η διαφορά έφτασε στο +5 στο 34′ (73-68) με νέο τρίποντο από τον Κέντρικ Ναν (αφού είχε «σπάσει» τους αστραγάλους του Βέσελι). Κάποια ξεσπάσματα του Τζαμπάρι Πάρκερ «φρέναραν» τη διαφορά και ταυτόχρονα κρατούσε την Μπαρτσελόνα μέσα στο ματς. Και δεν έμεινε εκεί. Στο 3:30 έστειλε τη διαφορά στο +8 (81-73) έχοντας επιβάλλει οι «πράσινοι» ολοκληρωτικά τον νόμο του ΟΑΚΑ. Παρόλα αυτά έμεινε μια γλυκόπικρη γεύση καθώς δεν καλύφθηκε στο τελος το -8 της Βαρκελώνης, ωστόσο… ισοφαρίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 34-46, 60-61, 89-81.