Μπροστά στον κίνδυνο του αποκλεισμού η Εθνική Ελλάδος ανασυντάχθηκε, βρήκε τις λύσεις στο παρκέ παίζοντας, στο δεύτερο ημίχρονο, με ψυχή κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς, να καλύψει τη διαφορά των 15 πόντων που έχανε και εν τέλει να πάρει τη νίκη – πρόκριση επί της Νέας Ζηλανδίας με 83-74.

Μέσα από την άμυνά της και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Παπαπέτρου και Λαρεντζάκη, η Εθνική πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση ως δεύτερη (2-1) από τον τρίτο όμιλο.

Ρεκόρ καριέρας ο Παπαπέτρου

Όλα… στραβά για την «επίσημη αγαπημένη» στο πρώτο ημίχρονο, καθώς βρέθηκε ακόμη και στο -15 (28-43). Κορυφαίος ο Παπαπέτρου, ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας με το εθνόσημο, έχοντας 27 πόντους, ενώ εξαιρετικός και ο Λαρεντζάκης, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 20π. Τρομερή οργάνωση από τον Γουόκαπ με 10π. και 9 ασίστ, ενώ κοντά στο νταμπλ-νταμπλ ο Παπαγιάννης με 8π. και 9 ριμπάουντ.

Από τη Νέα Ζηλανδία, η οποία πήγε στο 1-2 στον όμιλο και θα παίξει για τις θέσεις 17-32, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ίλι με 27 πόντους, με τον Τε Ράνγκι να προσθέτει 19π.

Το ματς

Με τους Παπαγιάννη, Θανάση, Παπανικολάου, Λούντζης και Γουόκαπ ξεκίνησε η Ελλάδα. Νευρική αρχή από την Εθνική, η οποία ήταν άστοχη παρά τις καλές επιλογές στην επίθεση, ενώ παράλληλα τα χαμένα ριμπάουντ είχαν δώσει την ευκαιρία στη Νέα Ζηλανδία να συντηρεί σταθερά το προβάδισμά της (9-12), μέχρι το 6’. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη έφερε προσωρινά το ματς στην ισοπαλία (12-12), με την ομάδα από την Ωκεανία να απαντά με ένα δικό της 5-0 (12-17) και εκμεταλλευόμενη το μπόνους των βολών να κλείνει μ’ αυτή τη διαφορά την πρώτη περίοδο (15-20).

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τη νευρικότητα να συνεχίζεται για την Εθνική και τους Νεοζηλανδούς να ξεφεύγουν αρχικά στο +9 (18-27). Στη συνέχεια, τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα, καθώς η Νέα Ζηλανδία βελτίωσε τα ποσοστά της έξω από τα 6,75μ., φτάνοντας στο +13 (20-33), στο 16’. Ο Παπαπέτρου κρατούσε επιθετικά την Ελλάδα, ο Τε Ράνγκι είχε βρει το… χέρι του από την περιφέρεια, για το +15 (28-43), στο 18’. Στο τελευταίο δίλεπτο, η ομάδα του Ιτούδη έσφιξε αμυντικά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με σερί 4-0 (32-43).

Με περισσότερη συγκέντρωση στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, η Ελλάδα μπήκε με σερί 6-0 στο δεύτερο μέρος (38-44), στο πρώτο δίλεπτο. Η Νέα Ζηλανδία απάντησε και ξέφυγε στο +9 (40-49), στο 24’. Η Εθνική συνήλθε γρήγορα και με τον Παπαπέτρου να επιστρέφει παρκέ ξανά ορεξάτος, πλησίασε στον πόντο (50-51), στο 27’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι διεθνείς… σίγησαν επιθετικά, με τους Νεοζηλανδούς να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +4 (50-54).

Φουριόζο ξεκίνημα και στην τέταρτη περίοδο έκανε η Ελλάδα, καθώς μέσα από την άμυνά της βρήκε καλάθια στο ανοικτό γήπεδο και μπήκε με σερί 9-0, για το +5 (59-54), στο 32’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Εθνική είχε βρει ρυθμό και είχε επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της και με τα τρίποντα να πέφτουν… βροχή από Παπαπέτρου και Λαρεντζάκη, η διαφορά ξέφυγε στο +12 (73-61), στο 36’. Η Νέα Ζηλανδία αντέδρασε με τους Τε Ράνγκι και Ίλι, μειώνοντας στο μισό (75-69), στο 38’, με τον Παπαγιάννη να «ξεκολλάει» την «επίσημη αγαπημένη», η οποία είχε τον έλεγχο και πήρε τη νίκη με το τελικό 83-74.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74