Δεύτερος αγώνας για την Ελλάδα στο τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων, δεύτερο κίτρινο φύλλο αγώνα, με παραπλήσιο τρόπο και σκορ.

Μετά την ήττα από τον Καναδά με 86-79, η εθνική ομάδα μπάσκετ ηττήθηκε και από τους Ισπανούς με 84-77, παρά το καλό ξεκίνημα στο 1ο δεκάλεπτο (στο 8’ προηγηθήκαμε 20-12), το οποίο εξελίχθηκε σε εφιάλτης στο 2ο (35-49 στο ημίχρονο).

Ωστόσο, η καλή άμυνα σε συνδυασμό με τον Βασίλη Τολιόπουλο (14 πόντοι με 4/6 τρίποντα) και τον εκπληκτικό Γιάννη Αντετοκούνμπο (27 πόντοι, 11 ριμπάουντ) έφεραν το ματς στα ίσια (71-71 στο 36’) και εκεί κάποια συνεχόμενα λάθη έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Ισπανών.

Πλέον, περιμένουμε τον Καναδά να νικήσει την Αυστραλία για να έχουμε ελπίδες πρόκρισης, καθώς στο τελευταίο ματς την Παρασκευή 2 Αυγούστου, χρειαζόμαστε νίκη επί των Αυστραλών.