Μετά από πέντε χαμένους ημιτελικούς μέσα στο 2023 η Μαρία Σάκκαρη κατάφερε να σπάσει την κατάρα και μετά από ένα ματς γεμάτο ανατροπές να επικρατήσει με 2-1 σετ της Τζέσικα Πεγκούλα και να πάρει το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό…

Η 28χρονη Ελληνίδα πήγε να κάνει δώρο την πρόκριση στην Αμερικανίδα, προηγήθηκε 6-3, 4-1, όμως το παιχνίδι γύρισε, πήγε στο 3ο σετ, εκεί όπου μέτρησαν τα ψυχικά αποθέματα με τη Μαρία Σάκκαρη να μη χάνει την ευκαιρία και να φθάνει την πρόκριση έπειτα από δυο ώρες και τρία λεπτά.

Η αντίπαλός της στον τελικό θα βγει αργότερα και θα είναι η Κόκο Γκοφ ή η κάτοχος του τίτλου, Λιουντμίλα Σαμσόνοβα από τη Ρωσία.

Η Σάκκαρη θα παίξει στον 8ο τελικό της καριέρας της και θα διεκδικήσει τον 2ο τίτλο της, μετά το 250άρι τουρνουά στο Ραμπάτ τον Σεπτέβριο του 2019.