Ο Ολυμπιακός έκανε το break με το «καλημέρα» στους φετινούς τελικούς της Basket League. Οι «ερυθρόλευκοι» με μια  γεμάτη εμφάνιση κόντρα στον Παναθηναϊκό και έφυγαν από το ΟΑΚΑ με την νίκη (89-84), κάνοντας το 1-0 στην σειρά.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρττζώκα ήταν καλύτερη καθ’ όλη την διάρκεια του τελικού, βρίσκονταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, εκτός από ένα σημείο στην δεύτερη περίοδο, και τελικά έφτασε στην νίκη, που τους δίνει το προβάδισμα για τον φετινό τίτλο. Ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έμεινε στο… Βερολίνο και την κατάκτηση της Euroleague εμφανίστηκε πολύ νευρικός και άστοχος. Όλα τα βλέμματα, τώρα στρέφονται στον δεύτερο τελικό που θα πραγματοποιηθεί στο ΣΕΦ την προσεχή Παρασκευή (7/6,21:30).

Ο Τόμας Γουόκαπ ήταν ο καλύτερος παίκτης των ερυθρόλευκων, ο οποίος με 17 πόντους, 1 ριμπάουντ και 5 ασίστ, συνέβαλε τα μέγιστα για να φύγει ο Ολυμπιακός νικητής από το κλειστό του ΟΑΚΑ, με τον διεθνή γκαρντ να έχει για συμπαραστάτες τους Γουίλιαμς – Γκος (16π.) και Μιλουτίνοφ (12π,13 ριμπάουντ). Από τους πράσινους ξεχώρισε ο Κέντρικ Ναν με 21 πόντους (πρώτο σκόρερ του ματ), αλλά και ο Κώστας Σλούκας με 16 πόντους.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε από το ξεκίνημα

Το ντέρμπι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να επιβάλλει τον ρυθμό του στα πρώτα λεπτά και να παίρνει προβάδισμα (3-9) με τα εύστοχα τρίποντα των Πίτερς και Παπανικολάου. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, είχαν συνέχεια το προβάδισμα ενώ βρέθηκαν και στο +9 (9-18), με τον Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί κάτω από το αντίπαλο καλάθι, συνεισφέροντας τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Σε εκείνο το σημείο ο Εργκίν Αταμάν έριξε στην «μάχη» τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος με δύο τρίποντα και μία ασίστ για το καλάθι του Λεσόρ, συνέβαλε στο να μαζέψει την διαφορά ο Παναθηναϊκός και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο -2 (17-19).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Ναν διαμόρφωσε το πρώτο πράσινο προβάδισμα της βραδιάς (20-19), ωστόσο η συνέχεια επιφύλασσε ένα «μπρα-ντε-φερ» μεταξύ των δύο ομάδων στο σκοράρισμα. Το τριφύλλι έβρισκε σκορ με τους Μήτογλου και Γκραντ, όμως ο Ολυμπιακός είχε τις απαντήσεις με τους Πετρούσεφ και ΜακΚίσικ. Το γκολ-φάουλ του Σέρβου έβαλε ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους (31-34), οι οποίοι «εκτοξεύτηκαν» στο +10 (34-44) με τον Μιλουτίνοφ να ολοκληρώνει το πρώτο μέρος με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ένα τρίποντο από τον Βιλντόζα και ένα καλάθι από τον Γουίλιαμς – Γκος έγραψαν το 37-46, που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Μείωσε στους 5 το «τριφύλλι», αλλά…

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκε στο +12 (41-53), με τον Παναθηναϊκό να συμπληρώνει μέσα σε ένα τρίλεπτο 3 ομαδικά, με τρία ισάριθμα του Καλαϊτζάκη. Ο Παναθηναϊκός με τους 8 πόντους από τον Ναν μείωσε στους 7 (51-58), ενώ ο Χουάντσο  έριξε την διαφορά στους  5 (54-59). Η συνέχεια ανήκε στον Ολυμπιακό ο οποίος διαχειρίστηκε πολύ καλά το μομέντουμ που έχτισε, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο με διαφορά 10 πόντων (56-66).

Μία απίθανη ασίστ του Γουίλιαμς-Γκος κι ένα σουτ του Γουόκαπ από τη γωνία έγραψαν το 56-69 στο ξεκίνημα της τέταρτης, ο Παπανικολάου σκόραρε από την άλλη γωνία για το 57-72 στο 33′ και από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός δεν κοίταξε ποτέ προς τα πίσω. Ο Ναν έβαλε τρίποντο για το 72-79, όμως ο Μήτογλου χρεώθηκε με βήματα στο 1:51 πριν από το φινάλε, με τον Αταμάν να αποχωρεί με δεύτερη τεχνική ποινή, τον Γουίλιαμς-Γκος να βάζει τη βολή για το +8 και τον ΜακΚίσικ να έχει 2/2 για να κρίνει το ματς. Oι γηπεδούχοι «ροκάνισαν» την διαφορά, όσο τους το επέτρεπε ο χρόνο, μείωσαν με τα τρίποντα των Ναν και Σλούκα, όμως οι βολές των Γουόκαπ και Παπανικολάου διαμόρφωσαν το τελικό 89-84, που έβαψαν ερυθρόλευκο τον πρώτο τελικό της Basket League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 37-46, 56-66, 84-89

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Γκραντ 7 (1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ναν 21 (3/9 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 14 (6/8 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 6 (2/3 τρίποντα), Μήτογλου 8 (2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 3 (1/3 τρίποντα), Σλούκας 16 (5/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαπέτρου 2, Αντετοκούνμπο, Ερνανγκόμεθ 7 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (2/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ), Κάναν 4 (1), Παπανικολάου 11 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πίτερς 8 (2), Μιλουτίνοβ 12 (5/8 δίποντα, 2/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Γουίλιαμς-Γκος 16 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Πετρούσεβ 10 (5/6 δίποντα), ΜακΚίσικ 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)