Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κερδίσει 83-76 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και να μείνει ζωντανός στη μάχη για τον τίτλο αφού μεώσε σε 2-1 τη σειρά. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα όμως διατηρεί το πλεονέκτημα και έχει την ευκαιρία την Τετάρτη το βράδυ στο ΣΕΦ να τελειώσει τη σειρά και να πανηγυρίσει την κατάκτηση και του φετινού τίτλου.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς. Οι Πειραιώτες που έμεναν κοντά στο σκορ, μπόρεσαν να περάσουν μπροστά στο 35′, όμως το «τριφύλλι» ανέκαμψε, πέρασε μπροστά και εν τέλει έφτασε στη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κέντρικ Ναν με 21 πόντους, έχοντας τις πολύτιμες βοήθειες των Ματίας Λεσόρ και Κώστα Σλούκα με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ είχε 17 πόντους, ο Αϊζάια Κάνααν 14 και από 10 πόντους σημείωσαν οι Τόμας Γουόκαπ και Άλεκ Πίτερς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να χτυπούν κυρίως κοντά στο καλάθι, αφήνοντας τα μακρινά σουτ σε δεύτερη μοίρα, πηγαίνοντας ουσιαστικά χέρι-χέρι. Οι Πράσινοι προηγήθηκαν 11-6, όμως ένα 5-0 των Ερυθρόλευκων έφερε την ισοπαλία στο 11-11, ενώ στο 6′ το τριφύλλι ήταν στο 15-13. Η αναμέτρηση εξακολουθούσε να είναι κλειστή (όσον αφορά τις διαφορές) με τον Παναθηναϊκό να κλείνει εν τέλει την πρώτη περίοδο στο +5 με το 23-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, μένοντας χωρίς σκορ για αρκετό διάστημα. Ο Παναθηναϊκός όμως ήταν η ομάδα που κατάφερε να λύσει το πρόβλημά της στην επίθεση, φτάνοντας μάλιστα σε διψήφια διαφορά (31-20) στο 24′. Οι Πράσινοι κρατούσαν το προβάδισμα και βρέθηκαν στο +16 (40-24) στο 17′, ελέγχοντας το ματς. Ο Ολυμπιακός απάντησε τρέχοντας ένα σερί 6-0 για το 40-30. Ένα τρίποντο του Χουάντσο και δύο καλάθι των ΜακΚίσικ και Κάνααν, διαμόρφωσαν το 43-34 με το οποίο οι αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σκορ, μειώνοντας μάλιστα τη διαφορά όσο περνούσε η ώρα έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Μιλουτίνοφ και Κάνααν. Έτσι οι Ερυθρόλευκοι πλησίασαν στους έξι με το 55-49 στο 36′. Ο Παναθηναϊκός απάντησε πηγαίνοντας ξανά στους δέκα με το 59-49. Μια νέα αντεπίθεση του Ολυμπιακού όμως έφερε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στους δύο πόντους πίσω με τη λήξη της περιόδου για το 61-59.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φορές (64-64 και 66-66), όμως ο Παναθηναϊκός δεν έχασε την πρωτοπορία φτάνοντας και στο +6 (72-66) στο 34′. Οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν εν τέλει να περάσουν μπροστά με πρωταγωνιστή τον Μιλουτίνοφ (73-72) στο 35′. Κάπου εκεί όμως οι Πράσινοι απάντησαν με ψυχραιμία και βρέθηκαν στο +7 (80-73) στο 38′. Το «τριφύλλι» κράτησε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 83-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 43-34, 61-57, 83-76.