Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δημιουργεί το δικό του μύθο στο NBA! Ο Έλληνας σούπερ σταρ έχει βαλθεί να τρελάνει κι αυτούς που δεν έχουν τρελαθεί ακόμη με όσα κάνει στην ένατη σεζόν της καριέρας του στο NBA.

Τα ξημερώματα ο Γιάννης έγραψε ιστορία αφού με τους 44 πόντους που πέτυχε στη νίκη των Μπακς επί των Νετς, ξεπέρασε τον μυθικό Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας του Μιλγουόκι!

Μετά τα δύο βραβεία MVP, το δαχτυλίδι του πρωταθλητή, τον τίτλο του MVP στα Play Off της περσινής σεζόν, αλλά και το βραβείο του MVP σε All-Star game, μια ακόμα εκπληκτική στιγμή για τον Έλληνα σούπερ σταρ, που δεν σταματάει να γράφει ιστορία.

Ο «Greak Freak» με τους 44 πόντους που σημείωσε κόντρα στους Νετς έφτασε συνολικά τους 14.212 πόντους στην καριέρα του και ξεπέρασε τους 14.210 του Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ με την φανέλα των «ελαφιών».

Οι επόμενοι στόχοι του Γιάννη

Επόμενοι στόχοι για τον Γιάννη είναι η πρώτη θέση στη λίστα με τα περισσότερα ματς (έχει 652 και κυνηγάει τους Σίντνι Μονκρίφ που έχει 695 και Τζούνιορ Μπρίτζμαν που έχει 711), η πρώτη θέση στη λίστα με τα περισσότερα λεπτά (έχει 21225 με τον Μπομπ Ντάντριτζ στα 22094), η πρώτη θέση στη λίστα με τα περισσότερα καλάθια (έχει 5149 με τον Αμπντούλ-Τζαμπάρ στα 5902), η πρώτη θέση στη λίστα με τις περισσότερες εύστοχες βολές (έχει 3473 με τον Σίντνι Μονκρίφ στις 3505), η πρώτη θέση στη λίστα με τα περισσότερα ριμπάουντ (έχει 6106 με τον Αμπντούλ-Τζαμπάρ στα 7161) και η πρώτη θέση στη λίστα με τις περισσότερες ασίστ (έχει 2998, με τον Πολ Πρέσι στις 3272).

Το παιχνίδι κρίθηκε στην παράταση

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το παιχνίδι των Μιλγουόκι Μπακς με τους Μπρούκλιν Νετς με την ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίρνει το ματς στην παράταση με 120-119.

Ο Greek Freak είχε 44 πόντους, 14 ριμπάουντ και 6 ασίστ, γράφοντας ιστορία, αφού με 14.216 πόντους πάτησε κορυφή στους all time scorers της ομάδας. Eίχε 14/21 σουτ, 1/4 τρίποντα αλλά έβαλε το κρισιμότερο, ισοφάρισε την αναμέτρηση και οδήγησε το ματς στην παράταση, ενώ είχε και 15/19 βολές και 8 λάθη. Επιπλέον για τους Μιλγουόκι Μπακς ο Χόλιντεϊ είχε 19 πόντους και 8 ριμπάουντ και Μίντλεντον είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ συμβάλλοντας στην νίκη των Μπακς κόντρα στους Νετς.

Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι με αυτή τη ήττα αυτή έπεσαν στο 40-37, 26 πόντους με 11 ριμπάουντ είχε ο Ντουράντ, 25 πόντους πρόσθεσε ο Ίρβινγκ και 23 είχε ο Μπράουν. Μάλιστα ο Ντουράντ μετά τις δυο εύστοχες βολές του Γιάννη Αντετοκούνμπο που έκανε το 120-119 έχασε και το τελευταίο σουτ για την ομάδα του.

Οι δύο ομάδες στην αρχή ήταν νευρικές και χρειάστηκαν δέκα προσπάθειες για να μπει το πρώτο καλάθι από τον Μπράουν, ενώ οι Μπακς σκόραραν μετά από τέσσερα λεπτά. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 30-23 υπέρ των γηπεδούχων. Πολύ κοντά στο σκορ ήταν και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και οι δύο ομάδες και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 60-56 υπέρ των Μπρούκλιν Νετς.

Πραγματικό θρίλερ ήταν και το δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Λίγα δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της αναμέτρησης ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ευστόχησε στο πρώτο του τρίποντο στην αναμέτρηση και ισοφάρισε το παιχνίδι σε 110-110 στέλνοντας το στην παράταση. Το θρίλερ συνεχίστηκε και στην παράταση. Στα 8.7 δευτερόλεπτα ο Ντουράντ κέρδισε φάουλ για τρεις βολές ευστόχησε και έκανε το σκορ 119-118. Ο Έλληνας πρωταθλητής 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος κέρδισε φάουλ και ήταν εύστοχος στις δύο ελεύθερες βολές δίνοντας την νίκη στην ομάδα του με 120-119.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-23, 60-56, 86-87, 110-110 (κ.α.), 119-120

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ (Στιβ Νας): Ντουράντ 26 (7/15 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 λάθη σε 45:13), Μπράουν 23 (5/12 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ), Ντράμοντ 4 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάρι 16 (4/8 τρίποντα), Ίρβινγκ 25 (5/13 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 44:43), Μιλς 3 (1), Κλάξτον 11 (5/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ντράγκιτς 5 (1), Έντουαρντς 6 (2), Τζόνσον

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 16 (4/12 σουτ, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 44 (13/17 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 15/19 βολές, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 λάθη σε 39:19), Λόπεζ 5, Μάθιους 11 (3), Χόλιντεϊ 19 (4/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 λάθη σε 42:48), Κόνατον 11 (2), Άλεν 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πόρτις 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Χιλ, Κάρτερ