Η Εθνική του Ρικ Πιτίνο έδειξε χαρακτήρα στο κρίσιμο ματς με την Κίνα, την οποία διέλυσε με 105-80 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Προολυμπιακού τουρνουά. Πλέον, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει την Τουρκία με στόχο την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Κορυφαίοι για την Εθνική ομάδα οι Λαρεντζάκης (21π., 4 ασίστ), Σλούκας (14π., 3 ασίστ), Καλάθης (7π., 8 ασίστ, 5 ριμπ.), Μήτογλου (12π., 7 ριμπ.) και Παπαγιάννης (8π., 4 ριμπ., 3 ασίστ, 3 τάπες), ενώ άξιοι συμπαραστάτες ήταν οι Κατσίβελης και Κασελάκης.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ήταν εντυπωσιακή από το ξεκίνημα του ματς. Με το πόδι στο… γκάζι, πήρε την πρώτη διψήφια διαφορά στην αναμέτρηση με τρίποντο του Μήτογλου (7-17) στα μέσα της πρώτης περιόδου, ενώ έφτασε την διαφορά ακόμα και στο +17 με κάρφωμα του Αντεντοκούνμπο (11-28), προτού η Κίνα κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο -14 (14-28).

Στην δεύτερη περίοδο η Εθνική ομάδα συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και διεύρυνε συνεχώς την υπέρ της διαφορά. Αρχικά στο +19 με καλάθι και φάουλ του Κώστα Αντεντοκούνμπο (18-38), ενώ λίγο αργότερα το τρίποντο του Κασελάκη έστειλε την διαφορά στο +20 (18-38), ενώ το κάρφωμα του Παπαγιάννη έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα στην Εθνική μας στο πρώτο ημίχρονο (+22, 22-44). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν εξαιρετικό τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο μέρος στο +20 (32-52).

Στη τρίτη περίοδο, η Εθνική μας κατέβασε τις στροφές αλλά δεν έχασε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Ζαο έριξε την διαφορά στους 16 (50-66), ωστόσο ένα τάιμ άουτ του Ρικ Πιτίνο αφύπνισε τους παίκτες. Με ένα γρήγορο 8-2 η Εθνική μας, ξαναπήρε την μεγαλύτερη της διαφορά στο παιχνίδι (52-74). Παρόλο αυτά ο Ζανγκ με τρίποντο διαμόρφωσε το 76-59, το οποίο ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ρικ Πιτίνο ξεκίνησε με τους βασικούς αλλά ο Κασελάκης με πέντε προσωπικούς πόντους, άνοιξε την διαφορά στο 82-64. Και από εκεί και πέρα, οι διεθνείς μας πάτησαν και άλλο το γκάζι φτάνοντας την διαφορά ακόμα και στο +29(101-72) λίγο πριν το τέλος.

Δεκάλεπτα: 28-14, 52-32, 76-59, 105-80

Ελλάδα-Κίνα 105-80