Ένα ακόμα πλήγμα για την Εθνική ομάδα ενόψει του Προολυμπιακού τουρνουά. Ο Ρικ Πιτίνο, μετά τον Ιωάννη Παπαπέτρου, δεν μπορεί να υπολογίζει και τον Γιώργο Πρίντεζη!

Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού ταλαιπωρείται από ένα πρόβλημα στην ποδοκνημική και όπως φαίνεται θα του στερήσει τη δυνατότητα να βοηθήσει το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στον Καναδά.

Νίκη της Εθνικής επί του Μεξικού 101-98

Στο μεταξύ στο πρώτο της φιλικό τεστ στο τουρνουά «Ακρόπολις» ενόψει του Προολυμπιακού τουρνουά του Καναδά, η Εθνική ομάδα επικράτησε 101-98 του Μεξικού.

Η Εθνική ξεκίνησε με βασική πεντάδα αποτελούμενη από τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, Γιαννόπουλο, Μήτογλου, Παπαγιάννη. Με πρωταγωνιστή τον Μήτογλου προηγήθηκε 9-5, αλλά οι Μεξικανοί ευστόχησαν σε δύο συνεχόμενα τρίποντα με τον Μέντεθ και πήραν κεφάλι στο σκορ (11-8). Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Κατσίβελη έκαναν το 17-13, όμως οι Μεξικανοί με ένα επιμέρους 6-0 προηγήθηκαν 19-17. Εκμεταλλευόμενη το μπόνους των βολών η Ελλάδα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 26-20, χάρη σε κάρφωμα του Κώστα Αντετοκούνμπο.

Το Μεξικό μπήκε με ένα 6-0 στη δεύτερη περίοδο και ισοφάρισε 26-26, με ένα τρίποντο του Σλούκα να «ξεκολλάει» την Εθνική και να γράφει το 29-26, ενώ στο 16′ με τον ίδιο τρόπο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρέθηκε για πρώτη φορά στο +6 (40-34). Στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Εθνική είχε αποκτήσει το μεγαλύτερό της προβάδισμα, βρισκόμενη στο +8 (52-44), με την επιθετική συγκομιδή να ειναι ικανοποιητική αλλά όχι το ίδιο και το παθητικό στην άμυνα.

Με τρίποντο του Γιαννόπουλου, η Ελλάδα έφτασε στο +11 (55-44) με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ωστόσο με πρωταγωνιστή τον Αμίγκο οι Μεξικανοί έτρεξαν ένα 7-0 για να μειώσουν σε 55-51. Η διαφορά επανήλθε στα πρόθυρα των δέκα πόντων (64-55) με άλλο ένα τρίποντο του Σλούκα, με το Μεξικό να ρίχνει πάλι τη διαφορά στους πέντε (71-66) ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία έκλεισε με το σκορ 74-68.

Οι Μεξικανοί μείωσαν στον πόντο (77-76) τρία λεπτά μετά την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, αλλά η Εθνική έτρεξε ένα σερί 8-0 και έφτασε στο +9 (85-76) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Στη συνέχεια έφτασε μέχρι και το +13 (94-81), ωστόσο χαλάρωσε υπερβολικά και το Μεξικό μείωσε στους τρεις (96-93) στα 42” πριν τη λήξη. Ο Σλούκας έκανε το 101-98 στα 2,3”, αλλά το τρίποντο των Μεξικανών για την ισοφάριση ήταν airball.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 52-44, 74-68, 101-98