Για δεύτερη διαδοχική χρονιά η Μαρία Σάκκαρη θα βρεθεί στα ημιτελικά του J&T Banka Ostrava Open μετά τη νίκη της επί της Τερέζα Μαρτίντσοβα με 2-0 σετ (7-5, 6-3).

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ήταν και σήμερα πολύ καλή από τη γραμμή του σερβίς. Έκανε νωρίς break στο 1ο σετ και προηγήθηκε με 2-0. Στη συνέχεια είχε το προβάδισμα, έκανε όμως ένα κακό service game – το μόνο της στο ματς – όταν σέρβιρε για το σετ, με αποτέλεσμα η Martincova να την ισοφαρίσει στα 10 games (5-5).

Η Σάκκαρη όμως αντέδρασε πολύ καλά μετά απ’ αυτό και ανέκτησε αμέσως το προβάδισμα με break, κάνοντας το 6-5. Στη συνέχεια σέρβιρε για 2η φορά για την κατάκτηση του σετ και κατάφερε να κάνει το 7-5.

Και στο 2ο σετ η 26χρονη Ελληνίδα πήρε από νωρίς προβάδισμα με break, στο 2-1, και δεν κοίταξε πίσω της. Στο 9ο game έκανε ακόμα ένα break, για να πάρει το 2ο σετ με 6-3 και να “σφραγίσει” τη νίκη της, σε 1 ώρα και 36 λεπτά παιχνιδιού.