Η Μάντσεστερ Σίτι και ο Έρλινγκ Χάαλαντ ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο τη φετινή Premier League. Οι «πολίτες» επικράτησαν 3-0 εκτός έδρας της Μπέρνλι το βράδυ της Παρασκευής (11/8) με τον Νορβηγό φορ να πετυχαίνει τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του.

Στο 4ο λεπτό έκανε το 1-0 μετά από ωραία ασίστ του Ρόδρι, ενώ στο 36’ διαμόρφωσε το 2-0, σουτάροντας εκπληκτικά μετά από πάσα του Αργεντινού Άλβαρες.

Τα δύο τέρματα και η εμφάνιση του Χάαλαντ, όμως, δεν ήταν αρκετά για τον τελειομανή Πεπ Γκουαρδιόλα.

Ο προπονητής της Μάντσεστερ Σίτι με το που ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του ημιχρόνου, έτρεξε προς το μέρος του Νορβηγού επιθετικού κι άρχισε να του τα «ψέλνει» σε έντονο ύφος για κάτι που τον είχε ενοχλήσει στην αγωνιστική του συμπεριφορά.

Το σκηνικό κατέγραφε από πολύ κοντά ένας καμεραμάν, με τον Γκουαρδιόλα να τον βλέπει και έξαλλος πήγε στην κάμερα και την χαστούκισε, φωνάζοντας «φύγε από εδώ», ώστε να μην τραβάει όσα έλεγε στον παίκτη του.