Οι Μιλγουόκι Μπακς τα βρήκαν… μπαστούνια στον πρώτο αγώνα της σειράς κόντρα στους Σικάγο Μπουλς, αλλά στο τέλος κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 93-86, έχοντας κορυφαίο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που σε ένα ακόμα παιχνίδι σημείωσε double-double.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, σημείωσε 27 πόντους, 9/15 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/11 βολές, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής στην αναμέτρηση. Από εκεί και πέρα ο Κρις Μίντλετον σημείωσε 11 πόντους με 1/7 τρίποντα, 6 ασίστ για 7 λάθη σε 39 λεπτά, ο Μπρουκ Λόπεζ με 18 πόντους και ο Μπόμπι Πόρτις με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 24 πόντους και 17 ριμπάουντ, με τους ΝτεΡόζαν και Λαβίν να προσθέτουν από 18 πόντους.

Οι Μπακς ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και φάνηκε ότι θα είχαν ένα εύκολο βράδυ στον πρώτο αγώνα των playoffs. Στο τέλος του πρώτου δωδεκαλέπτου κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 13 πόντων με το σκορ να διαμορφώνεται στο 34-21. Στη συνέχεια οι Μπουλς βελτιώθηκαν και μπόρεσαν να ρίξουν την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου κάνοντας το σκορ 51-43.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν, καθώς οι Ταύροι μπήκαν στην αναμέτρηση ανεβασμένοι και αφού αρχικά μείωσαν σε 64-61, κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς και να προηγηθούν με 67-64. Οι Μπακς αντέδρασαν και με ένα δικό τους σερί 10-2 κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι με 74-71.

Στο τέταρτο και τελευταίο δωδεκάλεπτο οι Μπουλς κατάφεραν να περάσουν και πάλι μπροστά στο σκορ με 78-77, όμως κάπου εκεί οι Μπακς ξέσπασαν και με τους με Χόλιντεϊ και Λόπεζ να παίρνουν φωτιά έκαναν το σκορ 85-78. Πάντως οι Μπουλς αντέδρασαν ξανά και μείωσαν στον πόντο 87-86. Ωστόσο στο τέλος οι Μπακς φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να επικρατήσουν των Ταύρων με 93-86.

Επόμενο «ραντεβού» για τις δύο ομάδες στις 21/4 και πάλι στο Fiserv Forum με την αναμέτρηση να είναι προγραμματισμένη για τις 04:30 ώρα Ελλάδος.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-21, 50-43, 74-71, 93-86

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 11 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 λάθη σε 39:39), Αντετοκούνμπο 27 (9/15 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/11 βολές, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ, 5 λάθη σε 33:48), Λόπεζ 18 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μάθιους 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 15 (6/16 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Άλεν, Πόρτις 10 (12 ριμπάουντ), Κόνατον 3 (1/6 τρίποντα), Κάρτερ 3 (1)

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ (Μπίλι Ντόνοβαν): ΝτεΡόζαν 18 (6/25 σουτ, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη σε 42:56), Γουίλιαμς 5, Βούτσεβιτς 24 (7/17 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 4/5 βολές, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ σε 38:38), ΛαΒίν 18 (4/9 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Καρούζο 7 (1), Γουάιτ 12 (2), Τόμπσον 2, Γκριν, Ντοσούνμου, Τζόουνς