Διασυρμός του Παναθηναϊκού στην Αγία Πετρούπολη από τη Ζενίτ με 112-83. Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη για να προκριθούν στα playoff της Euroleague και την πήραν πολύ εύκολα με εμφάνιση καριέρας του Κέβιν Πάνγκος και θα αντιμετωπίσουν την Μπαρτσελόνα στα playoff με μειονέκτημα έδρας. Οι γηπεδούχοι ήταν στο -12 στο 33′, αλλά στα επόμενα λεπτά είχε απαράδεκτη εικόνα κι έφτασε στο τελικό -29.

Ο Πάνγκος ήταν ασταμάτητος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ολοκληρώνοντας το ματς με ρεκόρ σε πόντους (33), εύστοχα τρίποντα (7) και αξιολόγηση (41), ενώ μοίρασε ακόμη 11 ασίστ. Τον ακολούθησε ο Τόμας με 18 πόντους και ο Πονίτκα με 11π., 8ρ. και 7 κλεψίματα.

Για τους παίκτες του Παναθηναϊκού μπορεί να γραφτεί ότι μέχρι το 33ο λεπτό διασώθηκαν οι Παπαπέτρου (16π.) και Νέντοβιτς (20π.). Στα τελευταία 6-7 λεπτά της αναμέτρησης η εικόνα της ελληνικής ομάδας όχι μόνο ήταν ενδεικτική πλήρους παραίτησης, αλλά και αποδόμησης, αφού σε πολλές περιπτώσεις οι πράσινοι δεν γυρνούσαν καν στην άμυνα για να σταματήσουν τους Ρώσους, οι οποίοι πετύχαιναν διαδοχικά καλάθια ανενόχλητοι.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας παρέμεινε στην 16η θέση της βαθμολογίας (ρεκόρ 11-22) και την Τετάρτη (14/4) θα ολοκληρώσει στη Μόσχα τις φετινές της υποχρεώσεις στο εξ αναβολής παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 47-40, 76-60, 112-83

Δείτε όλες τις  τελευταίες Ειδήσεις από την  Ελλάδα και τον  Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο  Radar.gr.