Τι κι αν ο «Greek Freak» πέτυχε 42 πόντους. Η φανταστική εμφάνιση του Αντετοκούνμπο δεν ήταν αρκετή για να πάρουν οι Μπακς τη νίκη στο Game 2 των τελικών του NBA με τους Σανς που επικράτησαν με 118-108 και έκαναν το 2-0. Στο Μιλγουόκι μεταφέρεται πλέον η σειρά με τα «Ελάφια» να πρέπει να βγάλουν αντίδραση για να μείνουν στο κόλπο του τίτλου.

Το ρεκόρ

Ο Γιάννης κατέχει πλέον και το ρεκόρ πόντων σε μία περίοδο αγώνα τελικών του ΝΒΑ στα τελευταία 25 χρόνια, αφού με τους 20 πόντους που πέτυχε στην τρίτη περίοδο του ματς, ξεπέρασε τους Κόμπε Μπράιαντ και Λεμπρόν Τζέιμς που είχαν από 19 πόντους. Από κει και πέρα, για τους νικητές ο Μπούκερ ξεχώρισε με 31 πόντους (7/12 τρίποντα) και 6 ασίστ ενώ ο Πολ είχε 23 πόντους με 9 ασίστ.

Όσο για το παιχνίδι, οι Μπακς ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι και γρήγορα βρέθηκαν με ένα +9 (12-21) ωστόσο η αντίδραση των Σανς ήταν άμεση. Αρχικά μείωσαν σε 26-29 και πήγαν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο, με 56-45 χάρη στην ευστοχία τους από μακριά καθώς είχαν 11/24 τρίποντα.

Η διαφορά έφτασε και στο +15 (65-50) στις αρχές της τρίτης περιόδου με τους Σανς να μην χάνουν τον έλεγχο του ματς μέχρι και το φινάλε. Οι Μπακς μείωσαν σε 103-97 περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 2-0 και να θέλουν άλλες δύο νίκες για τον τίτλο.

Δωδεκάλεπτα: 26-29, 56-45, 88-78, 118-108