Ο Στέφανος Τσιτσιπάς τα «βρήκε μπαστούνια» απέναντι στον Κατσάνοφ, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 2-1 σετ και το εισιτήριο για τα ημιτελικά του τουρνουά στο Ρότερνταμ. Ο Έλληνας τενίστας δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, έχασε το πρώτο σετ με 6-4, όμως στη συνέχεια βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έφτασε στην ανατροπή. Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 5-0 γκέιμ στο δεύτερο σετ και εν τέλει το έκλεισε με 6-3.

Στο τρίτο σετ έγινε μεγάλη μάχη. Ο Κατσάνοφ προηγήθηκε 3-1 γκέιμ κάνοντας μπρέικ στο σερβίς του Στέφανου, αλλά η απάντηση του Έλληνα τενίστα ήταν άμεση και ισοφάρισε 3-3. Τελικά στο 5-5 ο Τσιτσιπάς έκανε ακόμα ένα μπρέικ πήρε το προβάδισμα 6-5 και στο δικό του σερβίς έφτασε στο 7-5 και έκλεισε το ματς με 2-1.

Με τη σημερινή νίκη του ο Τσιτσιπάς ξεπέρασε τον Ρότζερ Φέντερερ και ανέβηκε στο νούμερο 5 της παγκόσμιας κατάταξης.

Δείτε όλες τις  τελευταίες Ειδήσεις από την  Ελλάδα και τον  Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο  Radar.gr.