Ο Παναθηναϊκός θριάμβευσε στο ντέρμπι επί του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ και παράλληλα τερμάτισε το σερί νικών που είχε η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στα μεταξύ τους παιχνίδια. Η ομάδα του Αταμάν με πρωταγωνιστή τον Ντίνο Μήτογλου έπαιξαν έξυπνα στο β’ ημίχρονο και κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση με 66-54.

Ο Έλληνας φόργουορντ τελείωσε το ματς με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 τάπες όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους πράσινους. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στις συνθήκες και γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα από τον Παναθηναϊκό αλλά και στο πρωτάθλημα.

Θετικός για τους «ερυθρόλευκους» ο Γκος ο οποίος είχε 14 πόντους και με προσωπικές ενέργειες προσπάθησε να κρατήσει τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του.

Το ματς

Αρκετά άστοχες ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς τα συνεχόμενα λάθη και οι επιθέσεις που δεν καταλήγανε κάπου ήταν σύνηθες φαινόμενο. Ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί κάτω από την ρακέτα μαζεύοντας συνολικά 5 επιθετικά.

Παρ’ όλα αυτά οι πράσινοι δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τις έξτρα κατοχές σε πόντους με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να τελειώνει με σκορ 12-11.

Μία από τα ίδια ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο όπου αν εξαιρέσει κανείς το ξέσπασμα από τις δύο ομάδες γύρω στα μέσα της περιόδου στο επιθετικό κομμάτι τα λάθη συνέχιζαν να έρχονται. Αρκετά καλός ήταν ο Γκος ο οποίος αντικατέστησε τον Γουόκαπ και έδωσε άλλο ρυθμό στο παρκέ χάρη στις συνεργασίες κυρίως με τον Μιλουτίνοφ.

Ο Εργκίν Αταμάν είδε τους δύο ψηλούς του (Λεσόρ και Μπαλτσερόφσκι) να φορτώνεται με τρία φάουλ ο καθένας με αποτέλεσμα η αδύναμη λόγω απουσιών περιφέρεια να παίρνει όλο το βάρος. Ο Γκραντ με μερικά σουτ από τα 2-3 μέτρα κράτησε τη διαφορά σε διαχειρίσιμα επίπεδα με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι 31-28.

Η αστοχία συνέχισε και από τις δύο πλευρές με τις βολές (τέλειωσε με 4-16) να είναι ένα αναπάντεχο αδύναμο σημείο για τους «ερυθρόλευκους». Αυτό σε συνδυασμό με την έλλειψη ρυθμού στην επίθεση άφησαν τον Ντίνο Μήτογλου να εξελιχθεί ως ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα.

Ο Έλληνας φόργουορντ δήλωσε «παρόν» την κατάλληλη στιγμή σε άμυνα και επίθεση και χάρη σε σημαντικά τρίποντα του ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αποκτήσει τη μεγαλύτερη διαφορά του (40-45).

Η απογοητευτική εικόνα του Ολυμπιακού συνέχισε και στο τέταρτο δεκάλεπτο και το «πλήρωσε»…

Ο Εργκίν Αταμάν επέλεξε ένα σχήμα με τον Μήτογλου στο «5» και δούλεψε εις το μέγιστο. Με τη διαρκή απειλή της περιφέρειας από το τρίποντο και με τον προαναφερθέντα να κάνει «παπάδες» η διαφορά έφτασε μέχρι τους 10 (54-64). Από εκεί και πέρα δεν υπήρχε κάτι που μπορούσε να αλλάξει την έκβαση του αγώνα με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την πρώτη του φετινή ήττα από τον «αιώνιο» αντίπαλο με 54-66.

Πέρα του Μήτογλου, ο Γκάι είχε 11 για τους πράσινους με τον Ερναγκόμεθ να ακολουθεί με 10. Για τους γηπεδούχους ο Γκος είχε 14 και ο Κάνααν 11.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 31-28, 43-45, 54-66

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 2 (1/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Κάναν 11 (1/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φαλ 2 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 6 (2/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 14 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 5 (2/7 σουτ), Μπραζντέικις 2, Μιλουτίνοβ 6 (2/7 δίποντα, 2/5 βολές, 6 ριμπάουντ)

Παναθηναϊκός: Γκάι 11 (3/6 τρίποντα), Γκραντ 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 8 (4/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκριγκόνις 4 (2/8 σουτ), Μήτογλου 20 (6/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 5 (2/3 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ερνανγκόμεθ 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)