Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε του Φράνσις Τιάφο 2-0 σετ και εκτός από την πρόκριση στους “16” των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, πήρε και μια άτυπη ρεβάνς για την ήττα στο Wimbledon.

Το επόμενο εμπόδιο στον δρόμο του Έλληνα τενίστα για την κατάκτηση ενός μεταλλίου, είναι αυτό του Γάλλου Ούγκο Ουμπέρ, ο οποίος νίκησε τον Μιομίρ Κετσμάνοβιτς με 2-1 σετ.

Ο Τσιτσιπάς έχει αναμετρηθεί με τον 23χρονο τενίστα άλλη μια φορά, στο πλαίσιο του Masters του Παρισιού, όπου ο Ουμπέρ είχε πάρει τη νίκη με 7-6(4), 6-7(6), 7-6(3).

Πότε παίζει ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο μονό και στο διπλό με την Μαρία Σάκκαρη

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας θα βρεθεί στο Court 2 αύριο Τετάρτη (28/07) στις 07:00 -περίπου- ώρα Ελλάδας για τον αγώνα με τον Γάλλο αθλητή, αλλά λίγο αργότερα θα έχει και δεύτερο ματς.

Κι αυτό γιατί στο ίδιο κορτ, περίπου στις 11:00 ώρα Ελλάδας, θα αγωνιστεί και στο μικτό διπλό, μαζί με την Μαρία Σάκκαρη, με την οποία θα αντιμετωπίσουν το δίδυμο του Καναδά, Γκάμπι Νταμπρόφσκι και Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ.