Φανταστικό παιχνίδι έκανε ο Στέφανος Τσιτσιπάς και «καθάρισε» τον Περ σε 54 λεπτά με 6-1, 6-2

Ο Στέφανος τελείωσε τον αγώνα με 12 winners και 11 αβίαστα λάθη, κάνοντας ένα πολύ σταθερό και ώριμο παιχνίδι, την ώρα που ο αντίπαλός του είχε 8 winners και 25 αβίαστα λάθη.

Ο Στέφανος ζορίστηκε μόνο στο πρώτο game του αγώνα όταν χρειάστηκε να σβήσει break point, όμως στη συνέχεια έκανε αυτός  το break και προηγήθηκε με 3-0 πολύ γρήγορα στο ματς. Στο 6ο game έκανε νέο break και με ένα άνετο κράτημα σερβίς, έφτασε στο 6-1 και έκλεισε το 1ο σετ σε 24 μόλις λεπτά.

Στο 2ο σετ ο Περ φάνηκε αρχικά να αντιστέκεται περισσότερο και να έχει διαστήματα ποιοτικού τένις, όμως ο Στέφανος δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο. Με δυο διαδοχικά break, στο 5ο (3-2) και στο 7ο game (5-2), o 22χρονος πρωταθλητής μας έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες του Γάλλου, για να κλείσει στο 8ο game και το 2ο σετ, εξασφαλίζοντας μια γρήγορη και ξεκούραστη πρόκριση για τους “16” της Μαδρίτης.

Δείτε όλες τις  τελευταίες Ειδήσεις από την  Ελλάδα και τον  Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο  Radar.gr.