Ασταμάτητος, ονειρικός, απολαυστικός. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με μια… αυτοκρατορική εμφάνιση οδήγησε τους Μπακς σε θρίαμβο με 131-116 στο «Crypto Arena» του Λος Άντζελες. Ο «βασιλιάς» ΛεΜπρον Τζέιμς… υποκλίθηκε στο μεγαλείο του Γιάννη. Ο Έλληνας σούπερ σταρ πραγματοποίησε απίθανη εμφάνιση, πέτυχε με 44 πόντους (17/20 σουτ 2/2 τρίποντα και 8/13 βολές), μάζεψε 14 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ και είχε άξιους συμπαραστάτες τους Μπόμπι Πόρτις (23 πόντοι) και Κρις Μίντλετον (21 πόντοι), με τα «ελάφια» να μην αφήνουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους.

Από τα πρώτα λεπτά, οι Μπακς έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση. Με τον Γιάννη στο παρκέ η διαφορά ανέβηκε στους 16 πόντους (20-36), ενώ στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου τα Ελάφια πάτησαν… γκάζι, με τους Λέικερς να «τρώνε» τη σκόνη τους. Το σκορ ξέφυγε (28-51), με τους παίκτες του Μπουντενχόλζερ να… τρομοκρατούν το L.A. Οι Μπακς ήταν απολαυστικοί στο πρώτο ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με μεγάλο προβάδισμα ( 56-78).

Στην τρίτη περίοδο, ο Πόρτις εκτόξευσε τη διαφορά στους 30 πόντους (69-99), με τους Λέικερς να μειώνουν στη συνέχεια. Η παρέα του ΛεΜπρόν το πάλεψε στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, ρίχνοντας τη διαφορά στους 12 πόντους (108-118). Μέχρι εκεί όμως, με τα Ελάφια να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος, πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-38, 56-78, 85-109, 116-131

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΛΕΪΚΕΡΣ (Φρανκ Βόγκελ): Ντέιβις 22 (9 ριμπάουντ), Τζέιμς 27 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αρίζα 7 (1), Γουέστμπρουκ 10 (3/11 σουτ, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μονκ 20 (3/10 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζόνσον 16 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ, Ριβς 10 (2), Χόρτον-Τάκερ 4 (5 ριμπάουντ

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Γ. Αντετοκούνμπο 44 (15/18 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 8/13 βολές, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πόρτις 23, Μίντλετον 21 (8/19 σουτ, 3/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Άλεν 12 (1), Μαμουκελασβίλι, Θ. Αντετοκούνμπο, Μονρό, Μάθιους, Κόνατον 8 (2), ΝτιΒιντσέντζο 8 (1), Γουίγκιτον