Ήταν… κόλαση για τον Ολυμπιακό η «διαβολοβδομάδα»!

Μετά την ήττα από τη Βαλένθια, οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν και δεύτερη στο ΣΕΦ, αυτή τη φορά στην παράταση (86-82) από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η ομάδα του Πειραιά είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια (69-69), αλλά ολιγώρησε στα τελευταία δευτερόλεπτα ο ΜακΚίσικ και υποχρέωσε τον Σλούκα σε «σκοτωμένο» άστοχο τρίποντο στην εκπνοή.

Από την άλλη, οι Ισπανοί έβαλαν πολλά μεγάλα σουτ έξω από τα 6,75μ. (13/32 τρίποντα συνολικά) και συνέχισαν το ίδιο και στο έξτρα πεντάλεπτο, με αποτέλεσμα να πάρουν εκείνοι το ροζ φύλλο.

Μάρτιν και ΜακΚίσικ έκαναν μεγάλο ματς για τον Ολυμπιακό έχοντας από 18 πόντους έκαστος ενώ 11 είχε ο Σλούκας που ήταν ο μοιραίος στο φινάλε του ματς αλλά και της παράτασης με μία χαμένη βολή.

Για τη Ρεάλ, που μετά τον Παναθηναϊκό κέρδισε και τον Ολυμπιακό στην παράταση, ο Λαπροβίτολα είχε 19 πόντους και τρία φαρμακερά τρίποντα, ο Τόμπκινς 15 και ο Ταβάρες 13 με καθοριστικό ρόλο στην άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 30-31, 51-49, 69-69 κ.δ., 82-86 παρ.