Ο Πολ Τζορτζ βρέθηκε σε μεγάλη μέρα, πέτυχε 27 πόντους και οδήγησε τους Κλίπερς στη νίκη επί των Σανς με 106-92.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Τάιρον Λου αγωνίστηκε για ακόμη ένα παιχνίδι χωρίς τον Καουάι Λέοναρντ και οι Σανς είχαν ξανά τον Κρις Πολ στη σύνθεσή τους, κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στους τελικούς της Δύσης.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο όταν μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι Κλίπερς πάτησαν γκάζι και βρέθηκαν στο +11 (80-69) διαφυλάσσοντας τη διψήφια διαφορά μέχρι και το τέλος του ματς.

Για τους νικητές ο Τζορτζ άγγιξε το triple double πετυχαίνοντας 27 πόντους, με 15 ριμπαόυντ και οκτώ ασίστ. Ακολούθησε ο Τζάκσον με 23 πόντους και ο Ζούμπατς με 15π. και 15 ριμπάουντ.

Για τους Σανς ο Έιτον μέτρησε 18 πόντους με 9 ριμπάουντ και ο Πολ ήταν «διπλός» με 15 πόντους και 12 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-21, 46-48, 80-69, 106-92.

Κλίπερς: Ζούμπατς 15 (16 ριμπάουντ), Μπέβερλι 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζάκσον 23 (3), Τζορτζ 27 (9/26 σουτ, 3/11 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 λάθη), Μαν 12 (5 ριμπάουντ), Μπατούμ 4, Μόρις 8 (2), Οτούρου, Ρόντο, Κενάρντ 9 (2), Κόφι, Σκραμπ, Φέρελ

Σανς: Κράουντερ 9 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπρίτζες 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Έιτον 18 (9 ριμπάουντ), Πολ 15 (5/19 σουτ, 2 τρίποντα, 12 ασίστ), Μπούκερ 15 (5/21 σουτ, 1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σάριτς 2 (7 ριμπάουντ), Σμιθ, Κρεγκ 4, Τζόνσον 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πέιν 2, Κάρτερ, Μουρ 2 (1/5 σουτ)