Στο ημίχρονο, όλα έμοιαζαν να έχουν χαθεί. Το –12 ίσως και να κολάκευε τον Ολυμπιακό, ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού ενάντια στη Μονακό, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν η ομάδα που απόλαυσε η Ευρώπη σε όλη τη διάρκεια της σεζόν. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα «κατασπάραξε» με 27–2 τη Μονακό στο τρίτο δεκάλεπτο, γύρισε το παιχνίδι… τούμπα με τον πλέον απίθανο και εντυπωσιακό τρόπο (76–62), προκρίθηκε στον τελικό της Κυριακής (21/05, 20:00) και πηγαίνει… για το 4ο αστέρι.

Φοβερή η τρίτη περίοδος, απίστευτα πράγματα στο σκέλος της οργάνωσης και της ατομικής άμυνας από τον Τόμας Γουόκαπ, με τους Παπανικολάου – Βεζένκοφ να σκοράρουν, τον Μουστάφα Φαλ να ολοκληρώνει επιτυχημένα τις φάσεις κοντά στο καλάθι στην τέταρτη περίοδο και να μοιράζει το παιχνίδι, σε ένα απόγευμα στο οποίο πολλά έδειχναν εναντίον του Ολυμπιακού. Η Μονακό, από την άλλη, στο πρώτο Φάιναλ Φορ της ιστορίας της, είχε δύο πρόσωπα. Ένα καταπληκτικό στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης και ένα καταστροφικό, στο δεύτερο.

Ολυμπιακός.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός άρχισε το ματς με την κλασσική του πεντάδα (Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Φαλ), που είχε τρεις άστοχες προσπάθειες κοντά στο καλάθι, αλλά επιβίωσε με τρίποντο του Κάναν (4–6 στο 4’) σε ένα σημείο που η Μονακό δεν άρπαξε τις ευκαιρίες της.

Το δεύτερο φάουλ του Αμερικανού έβαλε τον Σλούκα στο ματς στο 6ο λεπτό, όμως, το πρόβλημα των «ερυθρόλευκων» ήταν μεγάλο στο σκέλος της αποτελεσματικότητας. Δύο τρίποντα του Τζέιμς «έγραψαν» το 11–18 στο 9’ προς το τέλος της περιόδου, με τον Ολυμπιακό να καταλαβαίνει ότι το –6 του δεκαλέπτου (14–20) ήταν… κολακευτικό.

Με Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ, το ματς άλλαξε πολύ γρήγορα στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Ο Σάσα Ομπράντοβιτς είχε τον Τζέιμς στον πάγκο, τον κράτησε και μετά το τάιμ άουτ του 22–22 (στο 13’), ωστόσο, οι Μονεγάσκοι δεν τρόμαξαν όπως όλοι πίστεψαν. Κράτησαν το προβάδισμα, πήγαν στο 25–31 στο 16’ και στο 28–38 στο 19’, έπειτα από τρίποντο του Έλι Οκομπό που δημιούργησε προβλήματα στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με την εκτελεστική του δεινότητα. Στο ημίχρονο, η Μονακό προηγείτο με 29–41.

Το «ξέσπασμα» των «ερυθρόλευκων» ήλθε στην έναρξη του δευτέρου μέρους. Ένα 8–0 σε κάτι λιγότερο από τρία λεπτά «σήκωσε» τον κόσμο στο… πόδι, με τον Ομπράντοβιτς να μην περιμένει το τηλεοπτικό τάιμ άουτ και να καλεί δικό του, στο 37–41 στο 23’. Ακολούθησε τρίποντο του Παπανικολάου για το 40–41, τρίποντο του Βεζένκοφ για το 43–41 στο 24’ και… χαμός! Αυτό το 14–0 ήταν συγκλονιστικό, η Μονακό σκόραρε για πρώτη φορά ύστερα από 05:40 στην τρίτη περίοδο, το επί μέρους του δεκαλέπτου έφθασε στο 24–2 και ο Λαρεντζάκης έγραψε τον ιδανικό επίλογο του δεκαλέπτου, με τρίποντο για το +13.

Η αντίδραση των Μονεγάσκων ήταν καλή στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Μείωσαν στους επτά (60–53 στο 34’), ενόσω ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκούραζε τους Γουόκαπ και Φαλ. Με την επιστροφή του, ο Γάλλος έκανε «θραύση» κοντά στο καλάθι, κάρφωσε για το 66–55 στο 35’ και ύστερα, όλα είχαν κριθεί. Ο Ολυμπιακός έφθασε στη νίκη, την πρόκριση και πλέον, «βλέπει» τον τελικό της Κυριακής, όπου θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του σπουδαίου ζευγαριού Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα.

Οι διαιτητές: Ρίτζικ, Λάτισεφς, Βίλιους.

Τα δεκάλεπτα: 14–20, 29–41, 56–43, 76–62