Μεγάλος πρωταγωνιστής για το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο Σακιέλ ΜακΚίσικ, ο οποίος –προερχόμενος από τον πάγκο– προσέφερε σε κάθε τομέα και πλευρά του παρκέ, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 18 πόντους (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 7/7 βολές), 1 ασίστ, 5 λάθη και 1 κλέψιμο σε 25:43 λεπτά.

Άξιος συμπαραστάτης του, ο πολύτιμος Σάσα Βεζένκοφ (13 πόντοι, 15 ριμπάουντ).

Οι γηπεδούχοι, ενώ άρχισαν ιδανικά τον αγώνα στη δημιουργία (12 ασίστ και μόλις 1 λάθος), εμφάνισαν ασυνέπεια στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο τρίτο δεκάλεπτο συγκέντρωσαν μόνο 2 τελικές πάσες, υποπίπτοντας και σε 7 λάθη.

Ακόμη, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη «πληγώθηκε» από την αστοχία στα σουτ τριών πόντων (9/31).

Ματς υψηλού ρυθμού, δύναμης και τακτικής από το τζάμπολ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς κάτοχο και τις εξαιρετικές άμυνες να καθορίζουν σε υπερθετικό βαθμό την εξέλιξή του.

Η γραμμή των αναπληρωματικών έκανε ξανά τη διαφορά για τον Ολυμπιακό, λαμβάνοντας 22 περισσότερους πόντους από το «τριφύλλι» (33–11).

Διαιτητές: Παπαπέτρου – Πουρσανίδης – Τσαρούχα.

Τα δεκάλεπτα: 13–15, 34–34, 50–52, 62–68.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 14, Νέντοβιτς 18 (4/6 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Έβανς 4, Σαντ–Ρος 5, Μέικον 7, Μποχωρίδης, Γουάιτ 2, Μαντζούκας 2.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11, Ντόρσεϊ 2, Φαλ 6, Βεζένκοφ 13, Παπανικολάου 3, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Σλούκας 12, Μάρτιν 1, Πρίντεζης 2, ΜακΚίσικ 18 (4/4 διποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 λάθη).