Ανώμαλη προσγείωση για τους πρωταθλητές Μιλγουόκι Μπακς στο Μαϊάμι. Μετά τον θρίαμβο στην πρεμιέρα με τους Νετς ήρθε η… σφαλιάρα από τους Χιτ με 137-95. Οι Μπακς είχαν σημαντικές απουσίες (Λόπεζ, Χάμιλτον, ΝτιΒιτσέντζο, Χουντ, Πόρτις και Οτζελέγε) και το πλήρωσαν ακριβά, καθώς οι Χιτ ήταν ισοπεδωτικοί και έκαναν… πάρτι απέναντι στα «ελάφια».

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν ήταν σε καλή αγωνιστική μέρα και τέλειωσε το ματς με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ, φτάνοντας έτσι στο double-double. Αντίθετα ο Γιώργος Καλαϊτζάκης ήταν εξαιρτετικός και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 8 πόντους σε 17 λεπτά συμμετοχής, ενώ καλός ήταν και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο που είχε 6 πόντους.

Οι Χιτ μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και άρχισαν να χτίζουν διαφορά από την πρώτη κιόλας περίοδο. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα απίστευτο σερί 19-0 (!) και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +24 από τους Μπακς που έμοιαζαν να μην έχουν απαντήσεις και έτσι το σκορ του πρώτου 12λεπτου έκλεισε με σκορ 40-17!

Οι Μπακς ανέβασαν στροφές, έκαναν ένα μικρό σερί 9-3 και με ένα κάρφωμα του Θανάση κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά στους 15 πόντους. Οι Χιτ ωστόσο είχαν τις απαντήσεις, έτρεξαν ένα νέο σερί 13-0 και εκτόξευσαν ξανά τη διαφορά στους 28, πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 72-43!

Ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, με τους Χιτ να κάνουν… πάρτι και να «πυροβολάνε» από παντού τους Μπακς, φτάνοντας τη διαφορά στο +36, με το 12λεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 105-69! Οι Μπακς δεν κατάφεραν να μειώσουν και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 137-95…

Δωδεκάλεπτα:  40-17, 72-43, 105-69, 137-95

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ (Σπόλστρα): Μπάτλερ 21 (6/10 δίποντα, 9/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τάκερ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντεμπάγιο 20 (9/13 δίποντα, 2/5 βολές, 13 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 8 (2/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάουρι 5 (1/6 σουτ, 6 ασίστ), Χίρο 27 (6/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντέντμον 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Στρους 5 (1), Μόρις 7 (1), Βίνσεντ 7 (1), Οκπάλα 3 (1), Μάρτιν 5 (1), Γιουρτσεβέν 8 (4/6 δίποντα), Γκάρετ

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 10 (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 15 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόνατον 6 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Άλεν 14 (2/8 τρίποντα), Χιλ 8 (2), Ρόμπινσον 3 (1/6 τρίποντα), Νουόρα 11 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 6 (2/2 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μαμουκελασβίλι 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 8 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη, 2 φάουλ σε 17:46)