Ο Βόλος, η ομάδα του Αχιλλέα Μπέου, έκανε πάρτι στη Ριζούπολη κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης. Κέρδισε εύκολα 3-1 και διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα, ενώ η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έχασε για δεύτερο ματς και η γκρίνια για τον κόουτς Πετράκη ξεκίνησε…

Οι Βολιώτες μπήκαν μπροστά στο σκορ με το “καλημέρα” της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα ήταν το 4ο λεπτό όταν ο Φερνάντες έκανε ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βέρχουλστ, ο οποίος έπεσε στη γωνία του αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι. Στο 8′ νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Απόλλωνα πίεσαν ψηλά, οι φιλοξενούμενοι έσπασαν την πίεσή τους, πάτησαν στα αντίπαλα καρέ, ο Φεράρι βρήκε τον Φαν Βέρτ του πλασέ του οποίου, όμως, κόντραρε στα σώματα.

Στο 14′ πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Ντάουντα, όμως ο Κλέιμαν απομακρύνει τον κίνδυνο. Στο 21′ τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, καθώς μετά από ωραία κίνηση και γύρισμα του Ντεντάκη από τα δεξιά ο Σαλί έκανε κακό τελείωμα με την μπάλα να κοντράρει. Στο 27′ νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όμως κεφαλιά του Σλίβκα περνάει άουτ.

Στο ίδιο έργο θεατές γίναμε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, καθώς ο Βόλος πέτυχε γκολ σχεδόν με το ξεκίνημα. Ο Πουρίτα έκανε τη σέντρα και ο Φαν Βερτ με όμορφη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βέρχουλστ. Προβάδισμα με δύο γκολ για τους φιλοξενούμενους στο 49′. Στο 63′ οι παίχτες του Αμπασάλ θα πετύχουν και τρίτο τέρμα στην αναμέτρηση, αυτή τη φορά με δράστη τον Μπαρτόλο, ο οποίος έκανε πολύ ωραία κίνηση από τα αριστερά και πλάσαρε χαμηλά στη γωνία του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Δύο λεπτά αργότερα θα έρθει η αντίδραση από την “Ελαφρά Ταξιαρχία”, όταν μετά από ωραία σέντρα του Τσιλούλη ο Ιωαννίδης με καρφωτή κεφαλιά θα μειώσει στο σκορ. Στο υπόλοιπο του αγώνα μπορεί ο Απόλλωνας να πίεσε όμως δεν κατάφερε να πετύχει κάτι περισσότερο, με το τελικό 1-3 να “σφραγίζει” τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Πολύ καλό ξεκίνημα για τον Βόλο στη σεζόν με 2χ2. Αντίθετα ο Απόλλωνας έχει δύο ήττες, με παθητικό 1-7 και πολύ κακές εμφανίσεις.

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Πετράκης, 4-3-3): Βέρχουλστ – Ντεντάκης, Λισγάρας, Μπρούνο Άλβες, Τουτουαρίμα – Κάστρο, Σλίβκα, Παπαγεωργίου – Παμλίδης, Ντάουντα, Σαχλί

Βόλος (Γκιγιέρμο Αμπασάλ, 4-3-3): Κλέιμαν – Πουρίτα, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι – Μπαρτόλο, Τσοκάνης, Φερνάντες – Ρεγκατέν, Ροσέρο, Φαν Βερτ