Αυτός μάλιστα είναι Παναθηναϊκός! Με φανταστική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και την παράταση η μεταμορφωμένη ομάδα του Κάτας, που βρέθηκε ακόμη και στο -20 (22-42, 17′) από την Αρμάνι, πήρε σπουδαία νίκη γοήτρου με 86-83 στην παράταση.

Πρώτος σκόρερ με 17 πόντους ο Χεζόνια που με δικό του καλάθι έστειλε το ματς στην παράταση όπου και αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ στα πρώτα δευτερόλεπτα. 16 πόντους είχε ο Μπέντιλ ενώ μεγάλη εμφάνιση στον έξτρα χρόνο έκανε ο αρνητικός μέχρι εκείνο το σημείο Μακ, που τελείωσε με 11 πόντους. Στα θετικά και η επιστροφή Νέντοβιτς μετά από δύο μήνες.

H Αρμάνι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και τα έβαζε από παντού στην πρώτη περίοδο όπου είχε 5/8 τρίποντα, ενώ ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό. Αρχικά οι Ιταλοί προηγήθηκαν με +10 (4-14) και τελείωσαν το δεκάλεπτο με 15-26. Τα πράγματα έγιναν πολύ χειρότερα στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου η Αρμάνι έφτασε ακόμη και στο +20 (22-42, 17′) με το 29-46 στο ημίχρονο να κοιμίζει την ομάδα του Μεσίνα.

Αυτό γιατί με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνά του, η Αρμάνι έπαψε να είναι εύστοχη και το παιχνίδι ήρθε τούμπα. Με τον Μπέντιλ να το παίρνει προσωπικά η ομάδα του Κάτας μείωσε στους 9 (46-55 στο 28′) και έδειχνε ικανή να μπει δυνατά στο ματς.

Κάτι που έγινε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Αρχικά μείωσε στους 6 (59-65 στο 34′) με τον Παπαπέτρου και έφτασε ακόμη και στον πόντο με τον Παπαγιάννη να σκοράρει για το 66-67 στο 39′. Αυτός που οδήγησε το ματς στην παράταση ήταν τελικά ο Χεζόνια με προσωπική ενέργεια κάνοντας το 70-70.

Εκεί ο Κροάτης αποβλήθηκε αφού πρώτα έκανε το 73-70 με τρίποντο, ο Παναθηναϊκός έφτασε ακόμη και στο +10 (85-75, 43′) με τον Μακ να κάνει όργια, η Αρμάνι μείωσε στο 86-83 αλλά ο Ντατόμε αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή και το «τριφύλλι» πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 29-46, 49-59, 70-70 (κ.α.), 86-83 (παρ.)

Παναθηναϊκός (Κάτας): Μακ 11 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης, Όγκαστ, Παπαπέτρου 14 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χεζόνια 17 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 3 (1), Γουάιτ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 2, Μπέντιλ 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος (0/4 σουτ)

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πάντερ 13 (3/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΛεΝτέι 12 (2), Μίτσοβ 15 (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μορασκίνι, Ρολ, Ροντρίγκεθ 10 (5/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ταρζούσκι 12 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι, Σιλντς 12 (2), Μπρουκς, Χάινς 2, Ντατόμε 7 (1/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα, 5/5 βολές)

Δείτε όλες τις  τελευταίες Ειδήσεις από την  Ελλάδα και τον  Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο  Radar.gr.