Με τέτοιον Βεζένκοφ πως να μην κερδίσει ο Ολυμπιακός… Ο Βούλγαρος στην καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του πέτυχε 31 πόντους, μάζεψε 10 ριμπάουντ και οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» στη νίκη επί της Άλμπα στο Βερολίνο με 84-80.

Εκτός του Βεζένκοφ που έκανε ρεκόρ καριέρας με τους 31 πόντους (και 10 ριμπάουντ), καθοριστικός ήταν και ο Σλούκας με 14 πόντους και κρίσιμα σουτ ενώ από 9 είχαν οι Έλις και ΜακΚίσικ. Για τους ηττημένους 14 είχε ο Λάμερς και 13 ο Πέιτον αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Ο Ολυμπιακός που στην πρώτη περίοδο πήρε σκορ μόνο από Βεζένκοφ και Έλις μπήκε δυνατά και βρέθηκε στο +5 (2-7) με την Άλμπα να ισορροπεί όμως και έχοντας ευστοχία από τα 6.75 να καταφέρνει να προηγηθεί για το 18-16 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Η Άλμπα προηγήθηκε για πρώτη φορά με +7 (29-22) στο 13′ αλλά ο Ολυμπιακός είχε τις απαντήσεις και βάζοντας νέους παίκτες στο σκοράρισμα (ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκης) κατάφερε να προηγηθεί (31-32), στο 17’. Τα μακρινά σουτ όμως έδωσαν και πάλι τη λύση στην Άλμπα που πήγε στο ημίχρονο με 42-37.

Πολύ δυνατό ήταν το μπάσιμο των Πειραιωτών στο τρίτο δεκάλεπτο όπου με ένα 7-0 και προσωπικούς πόντους του Πρίντεζη προηγήθηκαν με +2 (42-44, 22′) και το ματς πήγε χέρι-χέρι μέχρι το τέλος της περιόδου (62-62). Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη συνδυάζοντας την άμυνα και τη μεγάλη του ευστοχία από τα 6.75, φάνηκε να καθαρίζει τη νίκη όταν στο 34′ βρέθηκε στο +9 (65-74) και αργότερα στο +11 (67-78, 35′).

Η Άλμπα δεν παράτησε όμως το ματς και εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Ολυμπιακού έφτασε το παιχνίδι στον πόντο (78-79) στα 34» πριν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς, Σάσα Βεζένκοφ τελειώσει κάθε ελπίδα τους με τρίποντο από τη γωνία για το 78-82. Με δύο βολές του ίδιου μάλιστα διαμορφώθηκε και το τελικό 80-84 που σφράγισε το διπλό του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-37, 62-62, 80-84

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Σίβα 14 (1/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ασίστ), Γκιφάι 8 (4/4 δίποντα), Ντέλοου 5 (1), Έρικσον 7 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Σνάιντερ, Ολίντε 3, Φοντέκιο 7 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τίμαν 9 (1), Γκρέιντζερ 3 (1), Σίκμα 11 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λάμερς 13 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 7 (2 τρίποντα, 3 ασίστ), Σπανούλης 3 (1), Σλούκας 14 (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βεζένκοβ 31 (4/9 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πρίντεζης 6, Ζαν-Σαρλ 5 (6 ριμπάουντ), Τζένκινς, Κουφός, Έλις 9 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 9 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ασίστ)

Δείτε όλες τις  τελευταίες Ειδήσεις από την  Ελλάδα και τον  Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο  Radar.gr.