Happy end είχε η περιπέτεια της Εθνικής μας ομάδας στα προκριματικά του Eurobasket. Η Ελλάδα με ρεκόρ 4-2 τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου, η Βοσνία στην πρώτη με ρεκόρ 5-1. Μαζί με την Ελλάδα και την Βοσνία στα τελικά πέρασε επίσης η Βουλγαρία του Βεζένκοφ.

Η ομάδα του Σκουρτόπουλου ήταν καθόλη τη διάρκεια του αγώνα πίσω στο σκορ, αλλά στην τελευταία περίοδο έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 23-13 και κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι παίκτες της Εθνικής μας ομάδας αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Πρωταγωνιστής στο αποψινό παιχνίδι για την Εθνική μας ομάδα ήταν ο Κατσίβελης, με 19 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Σαλούστρος (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χρυσικόπουλος (17 πόντοι), Μαργαρίτης (14 πόντοι) και Παπαδάκης (11 πόντοι). Ο τελευταίος μάλιστα έκανε ντεμπούτο με το εθνόσημο στο στήθος.

Η γαλανόλευκη μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-2, αλλά οι Λετονοί αντέδρασαν, έφεραν τα πάνω-κάτω και στο 8ο λεπτό πήραν κεφάλι στο σκορ με 18-17. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου ανέλαβε δράση ο Σαλούστρος και η Εθνική έκλεισε την περίοδο στο +2 (25-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με την Λετονία να τρέχει ένα επιμέρους 11-3 και να φτάνει στο 41-30 στο 14’. Το… πάρτι των γηπεδούχων συνεχίστηκε, με τον Φρεϊμάνις να βρίσκει ρυθμό και τους Λετονούς να ανεβάζουν τη διαφορά στους 14 (51-37). Η Εθνική έτρεξε ένα 5-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα και μείωσε στους 9, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 51-42.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το δεύτερο, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν τη διαφορά στους 15 (69-54) στο 28’. Η Ελλάδα όμως και πάλι έτρεξε ένα σερί 5-0 και κατάφερε να μειώσει σε 69-59, που ήταν το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εθνική ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και άρχισε να ρίχνει τη διαφορά. Στο 36’ μάλιστα ισοφάρισε σε 75-75 και λίγο αργότερα με τρίποντο του Παπαδάκη πέρασε μπροστά με 78-77. Η Λετονία όμως δεν πτοήθηκε και λίγο αργότερα με τρίποντο του Ζόρικς πήρε «αέρα» 3 πόντων (82-79 στα 26’’). Ο Χρυσικόπουλος με τρίποντο, 9’’ πριν το τέλος, ισοφάρισε σε 82-82 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, αφού στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι- χέρι στο σκορ, με την Ελλάδα να προηγείται με 93-92 και τη Λετονία να απαντάει με δύο βολές από τον Σκέλε. Με δύο βολές του Κατσίβελη η γαλανόλευκη πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (95-94), ενώ στην επίθεση της Λετονίας ο Χρυσικόπουλος σταμάτησε τον Φρεϊμάνις και ο Σαλούστρος με δύο εύστοχες βολές στα 3 δευτερόλεπτα, διαμόρφωσε το τελικό 94-97.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 51-42, 69-59, 82-82, 94-97 (παρ.).