Ψυχάρα ο Νόβακ Τζόκοβιτς! Αν και «λαβωμένος», πιθανότατα υπέστη θλάση, ο Σέρβος τενίστας κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Τέιλορ Φριτζ έστω κι αν χρειάστηκε να παίξει πέντε σετ και παρέμεινε έτσι στο κυνήγι του ένατου τίτλου του στο Australian Open. Το Νο.1 του κόσμου έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα στα δυο τελευταία σετ, καθώς αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού και πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη που πανηγύρισε έξαλλα.

Ο Σέρβος κέρδισε δύσκολα τα δύο πρώτα σετ (το πρώτο στο τάι-μπρέικ), αλλά στη συνέχεια είδε τον 23χρονο αντίπαλό του (που είναι Νο 31 στην κόσμο) να επιστρέφει δυναμικά και να ισοφαρίζει. Τελικά, ο Νόλε ανέβασε την απόδοσή του στο πέμπτο σετ και έφτασε στη νίκη με 7-6 (1), 6-4, 3-6, 4-6, 6-2, μετά από 3 ώρες και 25 λεπτά αγώνα.

Στον 4ο γύρο, ο Τζόκοβιτς θα αντιμετωπίσει τον Καναδό Μίλος Ράονιτς, ο οποίος νίκησε νωρίτερα τον Ούγγρο Μάρτον Φούτσοβιτς 7-6 (2), 5-7, 6-2, 6-2.