Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Παναιτωλικός. Το συγκρότημα του Τραϊανού Δέλλα επικράτησε της Λάρισας 2-1 έφτασε τους 7 βαθμούς και ξεπέρασε την αντίπαλό του που είναι καθηλωμένη στους 6 βαθμούς.

«Man of the match» ήταν αναμφίβολα ο Νίκος Βέργος. Ο 24χρονος επιθετικός σκόραρε τα δυο γκολ της αναμέτρησης, το πρώτο με κεφαλιά και το δεύτερο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με στόχο ένα γρήγορο γκολ. Ο Ντίαζ μάλιστα σκόραρε στο 2′ με κεφαλιά, αλλά ο διαιτητής δεν μέτρησε τελικά το γκολ επειδή από το VAR είδαν ότι είχε προηγηθεί χέρι του σκόρερ. Η πίεση συνεχίστηκε και αφού στο 8′ ο Αριγίμπι είχε κεφαλιά στο δοκάρι τελικά στο 16’ ο Παναιτωλικός πήρε το προβάδισμα με κεφαλιά του Βέργου.

Στο 28΄ο Μπέρτος ανέτρεψε τον Ντίας στην περιοχή, με τον Ζαχαριάδη να υποδεικνύει το πέναλτι. Ο Αριγίμπι, εκτέλεσε ο Νάγκι απέκρουσε, αλλά ο διαιτητής διέταξε επανάληψη. Όμως, ούτε και τότε σκόραρε ο Αριγίμπι αφού έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Η ΑΕΛ απείλησε για πρώτη φορά στο 40′ όταν ο Πινακάς από κοντινή απόσταση σημάδεψε το δοκάρι, αλλά στην κόντρα ο Γιακόλις πλάσαρε τον Νάγκι, με τον Μιχαήλ να σώζει πάνω στη γραμμή.

Στο 85’ ο Ζίζιτς ανέτρεψε τον Βέργο στην περιοχή, ο Ζαχαριάδης σε συνεννόηση με το VAR υπέδειξε δεύτερο πέναλτι και ο Βέργος το εκτέλεσε εύστοχα.

Η Λάρισα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Γιουνές.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ (76’ Μελισσάς), Λιάβας, Τζανακάκης, Κωνσταντόπουλος, Αριγίμπι (57’ Μεντόσα), Ντάλσιο, Ντιας, Γιάκολις (68’ Αρσούρα), Τσιγγάρας, Ταχάρ (77’ Περέιρα), Βέργος

ΑΕΛ: Νάγκι, Ηλιάδης (60’ Γλυνός), Μιχαήλ (86’ Γιουνές), Σπαρβ, Φιλίπ, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντουρμισάι, Ζίζιτς, Πινακάς, Μπέρτος, Τρούγιτς (86’ Μούζεκ)