Πολύ δύσκολα, κάτι που μαρτυρά και το τελικό 85-84, η ΑΕΚ λύγισε τον ΠΑΟΚ και παρέμεινε αήττητη (5-0) στο εφετινό πρωτάθλημα. Στο 1-4 οι «ασπρόμαυροι» μετά και τη νέα ήττα που γνώρισαν.

Πρόσωπο του ντέρμπι Δικεφάλων ο Γιόνας Ματσιούλις, που με δυο… βόμβες από τα 6.75 στα τελευταία λεπτά, χάρισε το ροζ φύλλο του αγώνα στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου. Ο ΠΑΟΚ άγγιξε το διπλό στα τελευταία δραματικά λεπτά, η ΑΕΚ πήγε να αυτοκτονήσει, αλλά τελικά το ματς βάφτηκε… κιτρινόμαυρο.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο τέλος, όταν ο Λαβ σημείωσε τρομερό τρίποντο, με τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ να ζητούν και φάουλ. Οι διαιτητές δεν έδωσαν κάποια παράβαση στον Ζήση, με το 85-84 να είναι το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 52-45, 67-61, 85-84.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 17 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Γιάνκοβιτς 10 (6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 2 (1/5 σουτ), Γκίκας 3 (1/5 τρίποντα), Μαυροειδής 11 (6 ριμπάουντ), Μορέιρα 7 (11 ριμπάουντ), Ματσιούλις 18 (6/8 τρίποντα), Κατσίβελης 4 (1), Ζήσης 10 (1), Γόντικας, Μωραΐτης, Ρογκαβόπουλος 3.

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 3 (1), Λαβ 9 (1), Γκρίφιν 16 (6/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Τσαλμπούρης, Κακλαμανάκης 15 (4 ριμπάουντ), Κονατέ 12 (6 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 7, Καμπερίδης 6 (1), Τέρνερ 7 (1/9 σουτ), Μήτρου – Λονγκ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).