Ο «δολοφόνος με το αγγελικό πρόσωπο» γιόρτασε χθες με εμφαντικό τρόπο την ανάδειξή του σε «Golden Boy 2020», ξεπερνώντας τον Άνσου Φατί της Μπαρτσελόνα και Αλφόνσο Ντέιβις της Μπάγερν Μονάχου. Ο Χάαλαντ, δεν έκρυψε την χαρά του και μέσα από τα social media, με ανάρτησή του, έγραψε: «Ξύπνησα το πρωί με μια όμορφη έκπληξη και νύχτωσε για να τελειώσει η μέρα με τέσσερα γκολ και μια ωραία νίκη».
Η Ντόρτμουντ μπορεί να κέρδισε με το ευρύ 5-2 τη Χέρτα και να είδε τον Γιουσουφά Μουκοκό να γίνεται ο νεότερος ποδοσφαιριστής στην ιστορία της Bundesliga, όμως άλλος έκλεψε την παράσταση. Αυτός ήταν ο Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής.
Ο Νορβηγός επιθετικός σκόραρε τέσσερις φορές (!) και, μάλιστα, σε 32 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο 20χρονος άσος συνέχισε να εντυπωσιάζει και να τραντάζει τα αντίπαλα δίχτυα, ωστόσο αυτό το γεγονός, ολοκλήρωσε μία από τις ωραιότερες μέρες του διεθνή φορ.
Και ακόμα, όπως φαίνεται, είμαστε στην αρχή…